„Fatima“ – filmas apie apsireiškimą

Fatima (2020) – tai filmas, kuris pasakoja ne apie žvaigždes, o apie tris paprastus piemenukus, kuriems atsivėrė dangus. Portugalijos kaimas, 1917 metų pavasaris. Trys vaikai – Liucija, Jacinta ir Pranciškus – teigia matę gražią moterį, švytinčią ryškiau nei saulė. Tai buvo ne sapnas, ne fantazija, o apsireiškimas, kuris sukrėtė visą pasaulį ir iki šiol įkvepia milijonus.

Šią istoriją ekranui jautriai perteikė režisierius Marco Pontecorvo, kurio pavardė – ne šiaip sau atsitiktinumas: jo tėvas Gillo Pontecorvo yra žinomas dėl Alžyro mūšio, vieno įtakingiausių politinių filmų. Tad ir Fatima – ne vien švelni religinė drama, bet ir pasakojimas apie tikėjimą, kuris išbandomas baimės, valdžios ir net šeimos rankomis.

Vaikus vaidina nepatyrę, bet labai įtaigūs jauni aktoriai – jų akys kalba daugiau nei dialogai. Greta jų – Holivudo senbuviai Harvey Keitelis ir Sônia Braga. Vienas skeptiškas profesorius, kita – senstelėjusi vienuolė, kurios atmintyje vis dar gyvas tas vienintelis apsireiškimas.

Tai nėra tik „Marijos filmas“. Tai filmas apie žmones, kurie matė stebuklą ir turėjo pasirinkti – tylėti ar kalbėti, pasiduoti ar ištverti. Kai vaikai pasakoja apie regėjimus, juos gąsdina, vadina melagiais, net uždaro į kalėjimą. Bet jie laikosi – ne todėl, kad būtų drąsūs, o todėl, kad tiki. O tikėjimas, kaip žinome, dažniausiai gimsta per silpnumą, ne per jėgą.

Filme nuostabiai atkurtas Saulės stebuklas – spalio 13 dieną, tūkstančių žmonių akivaizdoje saulė ėmė „šokti“ danguje, o purvini drabužiai ir žemė staiga išdžiūvo po lietaus. Įvykis dokumentuotas net pasaulietinėje spaudoje – ir iki šiol laikomas vienu iš retų Viešpaties „prisilietimų“, kurį matė minios.

Yra ir momentų, kurie spaudžia gerklę. Kai Liucija sako: „Kodėl mes turime tiek kentėti?“ – Marijos atsakymas būna ramus, bet galingas: „Jūsų kančios išgelbės daug sielų.“ Nėra saldaus paaiškinimo, tik paslaptis, kuri išmoko nebijoti.

Šis filmas veikia lėtai, bet giliai. Jis nesiekia šokiruoti ar pamokyti, tik priminti: kai pasaulis grimzta į sumaištį, atsiranda šviesa – dažniausiai per tuos, kuriuos niekas nevertina. Fatima tinka peržiūrėti su šeima, Rožinio maldos metu ar vakarais, kai norisi šilumos ne tik nuo arbatos.

Įdomus faktas: Liucija, viena iš apsireiškimą mačiusių vaikų, tapo vienuole ir gyveno iki 2005 m. Ji savo akimis matė tiek Pirmąjį, tiek Antrąjį pasaulinį karą, popiežių pasikeitimus, o paskutinį jos ranka rašytą laišką skaitė pats Jonas Paulius II.