Filmai apie Dievą, religiją, Jėzų Kristų

Kino istorijoje sukurti dešimtys filmų, kurie kalba apie tikėjimą, dvasingumą ir Biblijos personas. Jų apžvalga:


1. „Kristaus kančia“ (The Passion of the Christ, 2004)

Režisierius: Melas Gibsonas
Melo Gibsono kūrinys – tai žiaurus ir realistinis Jėzaus paskutinių valandų vaizdavimas, sukėlęs pasaulines diskusijas dėl smurto ir religinio autentiškumo. Filmas akcentuoja aukos, atsidavimo ir meilės žmonijai idėją, remdamasis Naujuoju Testamentu.


2. „Evangelija pagal Morkų“ (The Gospel According to St. Matthew, 1964)

Režisierius: Pieras Paolo Pasolinis
Italų neorealizmo stiliaus filmas, kuriame Jėzus pavaizduotas kaip socialinės teisingumo idėjų skleidėjas. Netaikydamas spektaklinių efektų, Pasolinis perteikia Evangelijos žinią paprastai ir giliai.


3. „Nazaretietis Jėzus“ (Jesus of Nazareth, 1977)

Režisierius: Frankas Zeffirelis
Robertas Powellas įsimintinai vaidina Jėzų šiame epiniame TV seriale, laikomame viena tiksliausių jo gyvenimo adaptacijų. Kūrinys išlieka pamaldumo ir istorinio detališkumo pavyzdžiu.


4. „Paskutinė Kristaus pagunda“ (The Last Temptation of Christ, 1988)

Režisierius: Martinas Scorsese
Nikos Kazantzakis romano ekranizacija atskleidžia žmogų, kovojantį su abejonėmis, baime ir geiduliais. Scorsese kūrinys buvo smerkiamas už „žeminantį“ Kristaus dvasią, tačiau dabar vertinamas kaip drąsi žmoniškumo studija.


5. „Ben Huras“ (Ben-Hur, 1959)

Režisierius: Williamas Wyleris
Oskarų apdovanojimais pripildytas epas pasakoja apie hebrajų kilmingąjį Ben-Hurą ir jo susidūrimus su Jėzumi. Garsioji kovos su karietomis scena ir moralinė atpirkimo istorija – Holivudo klasikos viršūnė.


6. „Egipto princas“ (The Prince of Egypt, 1998)

Režisieriai: Brenda Chapman, Steve Hickner, Simonas Wells
Animacinis šedevras apie Mozės kelionę nuo Egipto princo iki izraelitų lyderio. Stulbinančios dainos (pvz., „When You Believe“) ir vizualinė kalba perteikia universalias laisvės ir tikėjimo savybe temas.


7. „Briano gyvenimas“ (Life of Brian, 1979)

Režisierius: Teris Jonesas
„Monty Python“ komikų satyra apie asmenį, gimusį tą pačią dieną kaip Jėzus, bet tampianti netikėtu „mesiju“. Juokais kritikuojamas religinis fanatizmas ir pašaučiama mąstyti kritiškai.


8. „Tyla“ (Silence, 2016)

Režisierius: Martinas Scorsese
Jėzuitų misionierių kova dėl tikėjimo XVII a. Japonijoje, kur persekiojami krikščionys verčia mąstyti: ar Dievas tylėdamas bando žmogų, ar jo išvis nėra? Kūrinys – apie kančią, kantrybę ir pasiaukojimą.


9. „Dešimt Dievo įsakymų“ (The Ten Commandments, 1956)

Režisierius: Cecilas B. DeMille
Charltono Hestono vaidmuo pranašu Mozė – vienas ryškiausių religinio kino veikėjų. Epinės masinės scenos ir moralinės dramos derinys, kuris niekieno nepalieka abejingumo.


10. „Abejonė“ (Doubt, 2008)

Režisierius: Johnas Patrickas Shanley
Katalikų mokyklos dramoje vienuolė (Meryl Streep) įtaria kunigą (Philip Seymour Hoffman) dėl nepadoraus elgesio su mokiniu. Filmas kalba ne tik apėtikėjimą, bet ir žmogaus prigimties dvilypumą.


Kiti rekomenduojami:

  • „Kalvarija“ (Calvary, 2014) – Kunigo kova su savo bendruomenės nuodėmėmis šiuolaikiniame pasaulyje.
  • „Gyvenimo medis“ (The Tree of Life, 2011) – Terrenco Malicko poetiška refleksija apie dvasinę paiešką ir visatos prasmę.
  • „Egzorcistas“ (The Exorcist, 1973) – Garsusis siaubo filmas, kuriame kova su demonais tampa kova už žmogaus sielą.
  • „Misija“ (The Mission, 1986) – Jėzuitų kova už indėnų teises kolonijinėje Pietų Amerikoje.
  • „Septintasis antspaudas“ (The Seventh Seal, 1957) – Ingmaro Bergmano filosofinė alegorija apie gyvenimo, mirties ir tikėjimo paieškas.

Papildomi filmai apie religiją ir tikėjimą

  1. „Apostolas“ (The Apostle, 1997)
    • Režisierius: Robert Duvall
    • Amerikos pietuose vykstanti istorija apie pamokslininką, kuris po tragiško įvykio pabėga ir pradeda naują gyvenimą kaip evangelistas. Tai gili drama apie atgailą, atleidimą ir vidinę kovą.
  2. „Marija Magdalietė“ (Mary Magdalene, 2018)
    • Režisierius: Garth Davis
    • Alternatyvus Marijos Magdalietės gyvenimo pasakojimas, kuriame ji vaizduojama kaip Jėzaus pasekėja, kovojanti su vyrų dominuojama visuomene ir ieškanti savo vietos jo misijoje.
  3. „Prisikėlimas“ (Risen, 2016)
    • Režisierius: Kevin Reynolds
    • Romėnų kareivis gauna užduotį surasti Jėzaus kūną po jo prisikėlimo. Jo kelionė tampa tikėjimo išbandymu ir apmąstymu apie antgamtinę tikrovę.
  4. „Dievas nėra miręs“ (God’s Not Dead, 2014)
    • Režisierius: Harold Cronk
    • Filosofijos profesorius universitete iššaukia studentą įrodyti Dievo egzistavimą, o diskusija tampa tikėjimo gynimo tema. Filmas skirtas krikščioniškos apologetikos gerbėjams.
  5. „Rojaus vartai yra tikri“ (Heaven is for Real, 2014)
    • Režisierius: Randall Wallace
    • Tikrais įvykiais paremtas pasakojimas apie berniuką, kuris, pergyvenęs klinikinę mirtį, pasakoja apie savo patirtį Danguje. Tai jautrus filmas apie tikėjimą ir šeimos ryšius.
  6. „Tomas More’as: žmogus visiems laikams“ (A Man for All Seasons, 1966)
    • Režisierius: Fred Zinnemann
    • Klasikinė drama apie šventąjį Tomą Morą, kuris atsisako pripažinti Anglijos karaliaus Henriko VIII skyrybas ir už tai tampa kankiniu. Tai filmas apie moralę ir sąžinę.
  7. „Išganymo kalnas“ (The Salvation Army, 2013)
    • Režisierius: Abdellah Taïa
    • Autobiografinė drama apie religiją, išsilaisvinimą ir tapatybės paieškas Maroke. Nors nėra tiesiogiai apie krikščionybę, filmas atskleidžia religijos įtaką asmeniniam gyvenimui.
  8. „Šventasis Ralfas“ (Saint Ralph, 2004)
    • Režisierius: Michael McGowan
    • Jaunas berniukas tiki, kad stebuklas – laimėta Bostono maratono pergalė – gali išgelbėti jo komoje esančią motiną. Tai įkvepiantis pasakojimas apie tikėjimą ir viltį.
  9. „Rožių vardas“ (The Name of the Rose, 1986)
    • Režisierius: Jean-Jacques Annaud
    • Viduramžių vienuolyne detektyvinė istorija atskleidžia bažnyčios korupciją ir inkvizicijos žiaurumą. Filmas, paremtas Umberto Eco romanu, kelia religijos ir mokslo santykio klausimus.
  10. „Paul – Apaštalas Kristaus“ (Paul, Apostle of Christ, 2018)
  • Režisierius: Andrew Hyatt
  • Filmas pasakoja apie apaštalą Paulių, kuris kalėjime laukia egzekucijos ir dalijasi savo tikėjimo istorija su evangelistu Luku. Tai istorinis pasakojimas apie persekiojimą ir atsidavimą.