Mikao Usui (1865–1926) – žmogus, siejamas su Reiki (energetinio gydymo ir dvasinio tobulėjimo sistemos) ištakomis. Jo gyvenimas ir veikla glaudžiai susiję su Japonija. Teigiama, kad Usui buvo dvasiškai ieškantis asmuo, nuolat užsiėmė filosofinių, religinių ir sveikatinimo praktikų tyrinėjimu. Pasakojama, kad didžiausias jo troškimas buvo padėti žmonėms rasti kūno, proto ir dvasios darną.
Istorijoje nurodoma, kad Usui keliavo po įvairias šventoves bei vienuolynus, domėjosi senovės dvasiniais mokymais. Kurį laiką gilinosi į budistines praktikas ir, pasak padavimo, išvyko į kalnus, kad ten pasninku ir malda siektų gilesnio dvasinio supratimo. Yra manoma, kad būtent per intensyvią meditaciją jis patyrė nušvitimą, atvėrusį kelią savitam gydymui ir dvasinės energijos suvokimui. Ši patirtis tapo pamatu tai sistemai, kurią šiandien daugelis žino Reiki pavadinimu.
Pagrindinis Reiki principas – universali gyvybinė energija, kuri skatina savęs išgydymą tiek fizine, tiek emocine, tiek dvasine prasme. Usui savo mokymuose pabrėžė, kad kiekvienas žmogus gali tapti šios energijos kanalu. Žmogus, gavęs atitinkamą iniciaciją ir praktikuodamas, geba nukreipti universalią energiją į savo kūną ar kitų asmenų kūną. Taip siekiama atkurti pusiausvyrą ir skatinti sveikimą.
Manoma, kad Mikao Usui mokyme glūdi ne tik gydomasis, bet ir dvasinio augimo aspektas. Pasak senesnių šaltinių, jis siūlydavo penkias dvasines gaires – nepriekaištingus principus, skirtus kasdieniam gyvenimui. Vienas iš vertimų šių principų būna pateikiamas taip: „Tiesiog šiandien nesibaimink; šiandien nepyk; gerbk tėvus, mokytojus ir vyresniuosius; užsidirbk pragyvenimui sąžiningai; būk dėkingas už kiekvieną gyvenimo akimirką.“ Šios gairės ilgainiui tapo savita vidine disciplina, kurią propaguoja daugelis, besidominčių Reiki tradicija.
Istoriniai faktai apie Usui gyvenimą gali skirtis atsižvelgiant į šaltinius. Kai kurie pasakojimai pateikiami kaip legendiniai, kiti grindžiami vėlesnių mokinių liudijimais. Tačiau dauguma šiuolaikinių Reiki mokyklų sutinka, kad būtent Mikao Usui buvo tas, kuris sistematizavo ir išpopuliarino unikalų energinio gydymo būdą, vėliau išplitusį visame pasaulyje. Po jo mirties keli mokiniai tęsė Usui tradiciją, steigė mokyklas, o tai leido Reiki idėjoms pasiekti Vakarus bei kitas pasaulio dalis.
Šiandien Mikao Usui vardas laikomas sinonimu su pabrėžiama pagarba gamtai, dvasine harmonija ir noru padėti kitiems patirti vidinę ramybę. Nors požiūriai į Reiki gali skirtis – vieni jį vadina veiksmingu dvasiniu metodu, kiti skeptiškai vertina dėl mokslinių paaiškinimų stygiaus – neabejotina, kad Usui palikimas tapo ryškiu reiškiniu alternatyviosios medicinos srityje. Daug žmonių visame pasaulyje praktikuoja Reiki, tikėdami jo teikiama nauda kūnui ir sielai. Taip Mikao Usui idėjos tęsiasi – kaip dvasinio tobulėjimo ir gijimo kelionė, kurią kiekvienas gali interpretuoti savaip, atsižvelgdamas į asmenines patirtis ir vertybes.