Apaštališkasis laiškas Tertio millennio adveniente buvo paskelbtas 1994 m. lapkričio 10 d. popiežiaus Jono Pauliaus II, ruošiantis Didžiajam 2000 metų jubiliejui. Šis laiškas kvietė Bažnyčią ir pasaulį apmąstyti Kristaus įsikūnijimo reikšmę ir tinkamai pasiruošti trečiojo tūkstantmečio pradžiai.
Popiežius laiške išskyrė jubiliejų kaip neeilinę progą dvasiniam atsinaujinimui ir kvietimą giliau apmąstyti krikščionybės istoriją, dabartį ir ateitį. Laiške taip pat pabrėžta Bažnyčios atsakomybė už pasaulio evangelizavimą ir kvietimas visiems tikintiesiems aktyviai dalyvauti ruošiantis šiam išskirtiniam įvykiui.
Laiško struktūra:
- Kristaus centrališkumas istorijoje Jonas Paulius II pabrėžė, kad jubiliejiniai 2000-ieji metai yra pirmiausia šventė, skirta pažymėti Kristaus gimimą. Laiške rašoma, jog Kristus yra istorijos centras, ir visas laikas – prieš ir po Jo gimimo – turi būti suvokiamas atsižvelgiant į Jo įsikūnijimo, mirties ir prisikėlimo slėpinį. Popiežius pažymėjo, kad jubiliejus yra kvietimas grįžti prie tikėjimo ištakų, dėkoti už atpirkimą ir apmąstyti Dievo veikimą žmonijos istorijoje.
- Bažnyčios atsakomybė Laiške pabrėžiama Bažnyčios atsakomybė skelbti Evangeliją ir skatinti vienybę tarp žmonių. Popiežius ragino visus tikinčiuosius pasiruošti jubiliejui per dvasinį atsinaujinimą, atsigręžti į Dievą, atlikti atgailą ir stiprinti santykį su artimu.
- Istorinė atmintis Vienas svarbiausių laiško aspektų buvo kvietimas apmąstyti krikščionybės istoriją, pripažinti Bažnyčios nuopelnus, tačiau kartu iškelti ir jos istorinius trūkumus. Jonas Paulius II ragino Bažnyčią atgailauti už praeities klaidas, tokias kaip nesutarimai tarp krikščioniškų konfesijų, smurtas ar socialinė neteisybė. Popiežius pabrėžė, kad atgaila yra būtina sąlyga atnaujinti Bažnyčios dvasinį veidą ir tapti Evangelijos liudytoja pasaulyje.
- Trijų etapų pasirengimas Popiežius paskyrė 1997–1999 metus kaip ypatingą pasirengimo laikotarpį jubiliejui. Kiekvieniems metams buvo priskirta tam tikra tema:
- 1997 m.: Kristus – vienintelis kelias į Tėvą.
- 1998 m.: Šventoji Dvasia – Bažnyčios gyvybės davėja.
- 1999 m.: Dievas Tėvas – visatos Kūrėjas ir žmogaus atpirkimo šaltinis.
- Ekumeninis kvietimas Jonas Paulius II pabrėžė vienybės svarbą ir paragino siekti ekumeninio dialogo tarp visų krikščioniškų konfesijų. Jis išreiškė troškimą, kad jubiliejus taptų proga žengti konkrečius žingsnius link krikščionių vienybės, kurią Kristus meldė savo paskutinėje maldoje.
- Socialinio teisingumo ir taikos skatinimas Laiške popiežius kvietė ne tik dvasiniam, bet ir socialiniam atsinaujinimui. Jubiliejus turėjo tapti proga skatinti socialinį teisingumą, gailestingumą ir pagalbą vargstantiesiems. Jonas Paulius II ragino krikščionis būti solidarumo su kitais žmonėmis liudytojais.
Tertio millennio adveniente buvo ne tik pasiruošimo Didžiajam jubiliejui planas, bet ir gilus dvasinis kvietimas kiekvienam tikinčiajam. Popiežius kvietė pasaulį atsigręžti į Kristų kaip istorijos ir žmonijos išgelbėjimo centrą, stiprinti tikėjimą ir siekti vienybės. Laiškas taip pat tapo svarbia gairė Bažnyčiai, siekiant atsinaujinti ir tapti gyvesne bei jautresne bendruomene.
Šis apaštališkasis laiškas tebėra reikšmingas ir šiandien, nes jis ne tik primena jubiliejaus dvasinę prasmę, bet ir skatina nuolat atsinaujinti, puoselėti tikėjimą, vienybę ir meilę visiems žmonėms.