Popiežiaus Pijaus IX laiškas Miuncheno arkivyskupui „Gravissimas inter“ buvo parašytas siekiant aptarti svarbias su Bažnyčios gyvenimu ir visuomenės tikėjimo būkle susijusias temas. Laiške pabrėžiama dvasinės vienybės svarba bei atsakomybė už tikėjimo skelbimą ir puoselėjimą. Šis dokumentas atspindi katalikų Bažnyčios pastangas spręsti to laikmečio iššūkius ir išlaikyti krikščioniškojo mokymo vientisumą.
Vienas pagrindinių laiško akcentų yra arkivyskupo atsakomybė vadovauti savo diecezijai ir rūpintis tikinčiųjų dvasine gerove. Laiške nurodoma, kad Miuncheno arkivyskupas, kaip vyskupas, privalo būti uolus Ganytojas, rodantis tvirtą tikėjimo pavyzdį ir siekiantis palaikyti tikinčiuosius kelyje į šventumą. Dokumentas primena, jog vyskupo pareiga yra ne tik mokyti Dievo žodžio, bet ir stebėti, kad diecezijos gyvenimas būtų suderintas su Bažnyčios tradicija bei jos moraliniais principais.
Laiške taip pat aptariama tikinčiųjų mokymo svarba. Popiežius pabrėžia, kad teisingas tikėjimo ugdymas yra būtinas norint išvengti klaidingų mokymų plitimo. Todėl arkivyskupui nurodoma stiprinti parapijų pastoracinį darbą, organizuoti tikėjimo mokymą tiek vaikams, tiek suaugusiems. Laiško tekste išreiškiama mintis, jog tik tada, kai tikėjimo mokymas yra pagrįstas Šventuoju Raštu ir Bažnyčios Tradicija, tikintieji gali atsispirti dvasiniams iššūkiams.
Kitas svarbus laiško akcentas yra dvasininkų ugdymas ir jų gyvenimo kokybė. Dokumente raginta Miuncheno arkivyskupą rūpintis seminarijomis, užtikrinti jų aukštą akademinį ir dvasinį lygį. Taip pat laiške pabrėžiama, kad dvasininkai privalo gyventi dorą gyvenimą, atitinkantį jų pašaukimą. Popiežius ragina arkivyskupą būti dėmesingam savo kunigų gyvenimui ir darbui, kad jie galėtų tinkamai tarnauti Dievui ir žmonėms.
„Gravissimas inter“ laiške popiežius taip pat kreipiasi į arkivyskupą, kviesdamas jį atkreipti dėmesį į socialinius iššūkius, su kuriais susiduria tikintieji. Laiške aptariama ekonominė nelygybė, neteisingumas ir jų poveikis žmonių gyvenimui. Nors dokumentas tiesiogiai nesprendžia šių problemų, jis ragina Bažnyčią tapti balsu, kuris skatina teisingumą, gailestingumą ir solidarumą tarp žmonių.
Laiške taip pat akcentuojamas dvasinis gyvenimas kaip pagrindinis tikėjimo ir moralės pamatas. Popiežius kviečia arkivyskupą skatinti tikinčiuosius dalyvauti sakramentų gyvenime, ypač pabrėžiant Eucharistijos ir Atgailos sakramentų svarbą. Dokumentas atspindi katalikų Bažnyčios tradiciją, kurioje sakramentai laikomi esminiu būdu patirti Dievo malonę ir sustiprinti tikėjimą.
„Gravissimas inter“ yra svarbus dokumentas, atskleidžiantis popiežiaus rūpestį Bažnyčios vienybe ir jos mokymo išsaugojimu. Laiške pateiktos mintys ir raginimai išlieka aktualūs ir šiandien, primindami apie vyskupų ir dvasininkų atsakomybę rūpintis tikinčiųjų dvasiniu gyvenimu, skelbti Evangeliją ir būti pavyzdžiu pasauliui.