Popiežiaus kalba „Multiplices inter“, paskelbta 1851 metų birželio 10 dieną, yra vienas iš dokumentų, kuriuose atsispindi Bažnyčios pozicija dėl visuomenės ir valstybės santykių bei tikėjimo laisvės klausimų. Ši kalba buvo parengta popiežiaus Pijaus IX, kuris tuo metu siekė išsaugoti katalikų Bažnyčios autoritetą ir integritetą besikeičiančioje Europos politinėje ir socialinėje erdvėje.
„Multiplices inter“ kalba yra susijusi su tuo metu kylančiais iššūkiais, susijusiais su sekuliarizacija ir liberalizmo idėjų plitimu. Popiežius akcentuoja, kad tikėjimas ir Bažnyčios mokymas turi būti pagrindiniai visuomenės gyvenimo elementai, o valstybės institucijos turėtų remti ir ginti katalikų tikėjimą. Jis pabrėžia, kad Bažnyčios autoritetas yra neatsiejamas nuo dvasinio ir moralinio žmonijos gerovės.
Kalboje cituojamas Šventasis Raštas, ypač Kristaus žodžiai: „Duokite cesariui, kas cesario, o Dievui – kas Dievo“ (Mt 22,21). Šis posakis atspindi principą, kad nors žmonės turi paklusti valstybės įstatymams, jų tikėjimas ir sąžinė turi būti aukščiau politinių interesų. Popiežius primena, kad tikėjimas yra asmeninė ir bendruomeninė vertybė, kuri negali būti pavaldi tik žemiškoms valdžios struktūroms.
„Multiplices inter“ kalba taip pat kalba apie Bažnyčios vaidmenį kaip tiesos ir moralės sergėtojos. Popiežius pabrėžia, kad Bažnyčia turi teisę ir pareigą mokyti, vadovauti ir įspėti, ypač kai kalbama apie žmogaus teises ir pareigas. Jis cituoja Šv. Pauliaus laišką romiečiams: „Kiekvienas tebūna pavaldus aukštesnėms valdžios institucijoms, nes nėra valdžios, kuri nebūtų iš Dievo“ (Rom 13,1). Šis teiginys pabrėžia, kad valdžia yra Dievo įsteigta, tačiau ji turi veikti pagal Jo valią ir moralinius principus.
Popiežius taip pat ragina katalikus būti ištikimiems savo tikėjimui, nepaisant išorinių spaudimų ar persekiojimų. Jis primena, kad tikėjimas yra dovaną, kurią reikia saugoti ir perduoti kitoms kartoms. Ši mintis ypač aktuali tuo metu, kai Europoje vyko politiniai ir socialiniai neramumai, o Bažnyčia susidūrė su naujais iššūkiais, susijusiais su mokslo ir technologijų pažanga.
Kalboje „Multiplices inter“ taip pat aptariamas Bažnyčios ir valstybės santykis. Popiežius pabrėžia, kad valstybė turi gerbti Bažnyčios autonomiją ir nesikišti į jos dvasinę veiklą. Jis primena, kad Bažnyčia yra ne žmogiškos, o Dieviškosios kilmės institucija, todėl jos autoritetas yra aukštesnis už bet kokią žemišką valdžią. Šis principas yra svarbus ir šiandien, kai diskutuojama apie religijos ir valstybės atskyrimo klausimus.
„Multiplices inter“ kalba baigiasi raginimu katalikams būti aktyviems savo tikėjimo liudytojais. Popiežius primena, kad kiekvienas krikščionis turi pareigą ginti savo tikėjimą ir skleisti Evangelijos tiesą. Jis cituoja Kristaus žodžius: „Jūs esate pasaulio šviesa“ (Mt 5,14). Šis posakis pabrėžia, kad krikščionys turi būti aktyvūs visuomenės nariai, kurie savo gyvenimu ir veiksmais liudija apie Dievo meilę ir tiesą.
Popiežiaus Pijaus IX kalba „Multiplices inter“ yra dokumentas, kuriame pateikiama Bažnyčios pozicija dėl tikėjimo laisvės, Bažnyčios ir valstybės santykių bei katalikų pareigų visuomenėje. Ši kalba primena, kad tikėjimas yra ne tik asmeninė, bet ir bendruomeninė vertybė, kuri turi būti saugoma ir gerbiama. Ji taip pat ragina krikščionis būti ištikimiems savo tikėjimui ir aktyviais jo liudytojais, nepaisant išorinių iššūkių.