Dovydo šaka: Waco tragedija ir sektos istorija

Dovydo šaka (angl. Branch Davidians) – tai protestantų sekta, susiformavusi XX a. viduryje po skilimo Dovydo septintosios dienos adventistų judėjime, kuris savo ruožtu atsirado iš Septintosios dienos adventistų bažnyčios. Sektos istorija paženklinta apokaliptiniais įsitikinimais, vidinėmis kovomis dėl valdžios ir tragišku 1993 metų įvykiu Teksase, Waco mieste, kai daugiau nei 75 sektos nariai žuvo per apsiaustį ir gaisrą.

Sektą įkūrė bulgarų imigrantas Victor Houteff, kuris į Septintosios dienos adventistų judėjimą įsitraukė 1919 metais. Houteff teigė, kad Apokalipsė įvyks tik tada, kai atsiras nuo nuodėmių visiškai apsivaliusių krikščionių bendruomenė. Ši idėja ir pastangos ją realizuoti tapo pagrindiniu sektos tikslu. 1935 metais Houteff įkūrė bendruomenę Waco vietovėje, tačiau po jo mirties 1955 metais sekta suskilo. Vadovavimą perėmusi jo našlė Florence paskelbė, kad pasaulio pabaiga ateis 1959 metų balandžio 22 dieną. Pranašystei nepasiteisinus, daugelis narių paliko sektą.

Sektos istorija buvo paženklinta konfliktų dėl valdžios. 1981 metais į sektą įstojo Vernon Howell, vėliau žinomas kaip Davidas Koreshas. Jis vedė vieno iš sektos narių dukterį, tuo metu vos 14 metų Rachel Jones, ir pradėjo kelti pretenzijas į sektos lyderio poziciją. Jo konfliktas su tuometiniu sektos vadovu George’u Rodenu pasiekė kulminaciją, kai Rodenas iškasė lavoną, siekdamas įrodyti savo teisę į valdžią. Ši absurdiška situacija baigėsi susišaudymu, po kurio Rodenas buvo pašalintas iš sektos vadovavimo. Vėliau jis buvo įkalintas už žmogžudystę.

1990 metais Howell oficialiai pakeitė vardą į Davidas Koreshas ir ėmė skelbti, kad yra naujasis Mesijas. Jis teigė turįs dievišką misiją ir teisę į poligaminius santykius su sektos narėmis, įskaitant nepilnametes. Teigiama, kad Koreshas susilaukė mažiausiai 12 vaikų su skirtingomis moterimis, o jo įsitikinimai apie artėjančią Apokalipsę skatino bendruomenės militarizaciją. Sekta ėmė ruoštis ginkluotai gynybai, kaupė šaunamuosius ginklus ir šaudmenis, kas sukėlė teisėsaugos susidomėjimą.

1993 metų vasario 28 dieną JAV Alkoholio, tabako ir šaunamųjų ginklų biuras (ATF) surengė reidą į sektos būstinę Mount Carmel vietovėje, įtariant nelegalią ginklų prekybą ir vaikų išnaudojimą. Operacija baigėsi susišaudymu, per kurį žuvo keturi agentai ir šeši sektos nariai. Sekantį pusantro mėnesio sektos nariai buvo apsupti federalinių pajėgų, įskaitant FTB. Koreshas derybų metu pažadėjo pasiduoti po to, kai užbaigs rašyti savo teologinį veikalą apie „septynis antspaudus“, tačiau šis pažadas nebuvo įgyvendintas.

1993 metų balandžio 19 dieną federalinės pajėgos pradėjo galutinį puolimą, panaudodamos ašarines dujas ir šarvuotą techniką. Puolimo metu sektos pastatuose kilo gaisras, kuris, kaip manoma, buvo tyčia sukeltas pačių sektos narių. Per tragediją žuvo daugiau nei 75 žmonės, tarp jų bent 25 vaikai. Koreshas taip pat žuvo gaisre. Tyrimų metu buvo nustatyta, kad kai kurie sektos nariai galėjo būti nušauti dar prieš gaisrą, tačiau savižudybės grėsmė buvo abejotina. Likę gyvi sektos nariai teigė, kad valdžios veiksmai buvo neproporcingi ir išprovokavo tragediją.

Waco įvykiai sukėlė didžiulį rezonansą JAV ir tarptautiniu mastu. Buvo kritikuojama tiek sektos apokaliptinė ideologija, tiek teisėsaugos veiksmų nesėkmės. FTB nesugebėjimas tinkamai konsultuotis su religijos ekspertais ir numatyti sektos reakciją buvo laikomi svarbia tragedijos priežastimi. Dovydo šakos istorija tapo pamoka apie tai, kaip religinės grupės gali išvystyti ekstremalius įsitikinimus ir kaip netinkami valdžios veiksmai gali sukelti katastrofiškas pasekmes.