Viljamas Tyndale buvo anglų teologas, reformatorius ir vertėjas, kuris laikomas vienu svarbiausių figūrų protestantų reformacijos istorijoje. Gimęs apie 1494 metus Glosteršyre, Anglijoje, jis tapo pirmuoju žmogumi, išvertusiu didžiąją dalį Biblijos į anglų kalbą tiesiogiai iš originalių hebrajų ir graikų tekstų. Tyndale darbai turėjo reikšmingą įtaką anglų kalbai, religijai ir kultūrai, tačiau jo gyvenimas baigėsi tragiškai dėl persekiojimo už reformatoriškas pažiūras.
Tyndale studijavo Oksfordo ir Kembridžo universitetuose, kur susidomėjo humanistinėmis ir reformatoriškomis idėjomis. Humanistinis judėjimas, ypač Erazmo Roterdamiečio darbas su Naujojo Testamento tekstais graikų kalba, padarė didelę įtaką jo pasaulėžiūrai. Tyndale suprato, kad norint padėti paprastiems žmonėms suprasti tikėjimą, būtina padaryti Bibliją prieinamą gimtąja kalba. Tuo metu Anglijoje buvo draudžiama leisti ir skaityti Bibliją anglų kalba be Bažnyčios leidimo, todėl Tyndale už savo siekius sulaukė pasipriešinimo.
Tyndale tikėjo, kad kiekvienas žmogus turi teisę skaityti ir suprasti Dievo žodį savo kalba. Jo garsus pasakymas: „Aš padarysiu taip, kad kiekvienas artojas žinos daugiau apie Bibliją nei dvasininkas,“ išreiškia jo tikslą suteikti žmonėms galimybę tiesiogiai bendrauti su Šventuoju Raštu. Šis siekis tapo pagrindine Tyndale gyvenimo misija.
Norėdamas išversti Bibliją, Tyndale turėjo palikti Angliją ir dirbti užsienyje, nes Anglijos Bažnyčia ir valstybė buvo priešiškai nusiteikusios prieš jo veiklą. 1524 metais jis persikėlė į Vokietiją, o vėliau į Nyderlandus, kur išleido savo pirmąjį Naujojo Testamento vertimą anglų kalba 1526 metais. Šis vertimas buvo pagrįstas Erazmo graikiškuoju Naujojo Testamento tekstu ir Tyndale unikaliu anglų kalbos supratimu, todėl tapo vienu reikšmingiausių darbų anglų religijos istorijoje.
Tyndale vertimai buvo slapta gabenami į Angliją ir platinami tarp reformatorių. Tai sukėlė didelį pasipriešinimą iš Anglijos Bažnyčios ir karaliaus Henriko VIII, kuris tuo metu priešinosi reformacijos judėjimui. Tyndale buvo apkaltintas erezija ir persekiojamas dėl savo darbų. Jis buvo suimtas 1535 metais Antverpene ir 1536 metais nuteistas mirties bausme. Tyndale buvo pasmaugtas, o jo kūnas sudegintas ant laužo.
Nepaisant tragiškos baigties, Tyndale palikimas yra nepaprastai svarbus. Jo Biblijos vertimai tapo pagrindu vėlesniems vertimams, įskaitant garsųjį Karaliaus Jokūbo Biblijos vertimą (King James Version), kuris pasirodė 1611 metais. Tyndale kalba ir stilistika padarė didelę įtaką anglų kalbos formavimuisi ir prisidėjo prie raštingumo plitimo Anglijoje.
Be vertimų, Tyndale rašė traktatus ir knygas, kurios gynė reformatoriškas idėjas ir kritikavo Bažnyčios korupciją bei moralinį nuosmukį. Jis taip pat pasisakė už išteisinimą tikėjimu ir Dievo malonės svarbą žmogaus išganyme, o tai buvo viena iš pagrindinių protestantų reformacijos teologinių idėjų.
Viljamas Tyndale buvo žmogus, kuris nepaisant persekiojimų ir pavojų, siekė skleisti Dievo žodį žmonių kalba. Jo gyvenimas ir darbas atskleidžia drąsą, atsidavimą ir tikėjimą, kuris pakeitė ne tik religijos, bet ir kultūros istoriją. Tyndale palikimas primena, kad tiesos siekimas ir tarnystė kitiems dažnai reikalauja aukos, tačiau tai gali atnešti ilgalaikį poveikį ir įkvėpti ateities kartas.