Kas yra Thelema?

Thelema vadinama dvasine ir magine sistema, kurios pagrindai atsirado XX amžiaus pradžioje, daugiausia Aleisterio Crowley veikloje. Viskas susiję su idėja, kad kiekvienas individas gali atrasti ir vykdyti savo Tikrąją Valią, vedančią link gilesnio gyvenimo tikslo. Crowley perteikė savo koncepcijas įvairiuose raštuose, tarp jų išsiskiria „Įstatymo Knyga“, dar žinoma kaip „Liber AL vel Legis“. Ten pasirodo garsusis posakis: „Daryk, kaip tu nori, tai bus visas Įstatymas“. Kai kurie žmonės mato Thelemą kaip okultinę sistemą, kiti – kaip dvasinės saviraiškos kelią, kuriame nėra griežtų apribojimų, bet skatinamas nuolatinis ieškojimas.

Aiškinant šią kryptį, svarbu paminėti, kad mokyme gausu sąsajų su vakarietišku ezoteriniu paveldu bei Rytų dvasingumo praktikomis. Crowley, anksčiau dalyvavęs Auksinės Aušros hermetinėje organizacijoje, išvystė savitas apeigas, kurios remiasi ceremoninės magijos, kabalos ir astrologijos elementais. Pagrindinė idėja susijusi su asmeniniu ryšiu tarp individo ir jo giliausios esmės. Dėl to akcentuojamas sąmoningumas, ryžtas ir savianalizė. Įvairios psichotechnikos, tokios kaip meditacija ar jogą primenančios pratybos, padeda siekti dvasinio tobulėjimo.

Kalbant apie Thelemos pasaulėžiūrą, negalima pamiršti Aleisterio Crowley vaidmens jos plėtroje. Jo ekscentriška reputacija, nestandartinis gyvenimo būdas ir įvairiapusė kūryba ženkliai paveikė to meto okultinius judėjimus. Visuomenėje susidarė prieštaringų nuomonių, nes Crowley neretai naudojosi provokacija ir skandalingais pareiškimais. Tačiau jo palikimas paskatino daugybę žmonių domėtis ezoterika, psichologija, religijomis ir senosiomis civilizacijomis. Iš to gimė platesnė Thelemos judėjimo įvairovė, kur kiekvienas sekėjas turi galimybę laisvai interpretuoti pateiktus mokymus.

Ypatingai vertinamas mitinis aspektas, kuriame vaidmenį atlieka Egipto dievybės, o ypač Horas, simbolizuojantis naują epochos pradžią. Crowley perteikė idėją, kad prasidėjo vadinamasis Horuso Aeonas, žymintis žmonijos dvasinio augimo etapą. Matoma aliuzija į tai, kad individas įgyja daugiau galios pats formuoti savo gyvenimo kelią. Taip pat svarbios Moteriškojo principo dievybės, pabrėžiančios dvasinį vientisumą ir kūrybiškumą. Vieni mokiniai šiuos elementus vertina pažodžiui, kiti traktuoja kaip simbolius, padedančius išreikšti savo patirtį.

Dalis Thelemos tradicijos šiandien tęsiama organizacijose, tokiose kaip Ordo Templi Orientis (OTO). Ten vykstančiose ceremonijose akcentuojamas Gnostikos Mišias primenantis ritualas, skirtas įkūnyti Thelemos idealus per simbolinį veiksmą. Vis dėlto egzistuoja gana didelė įvairovė, nes daugelis sekėjų nesiekia jokios formalios narystės ir renkasi individualius dvasinius tyrinėjimus. Interneto amžius atvėrė naujas galimybes dalintis idėjomis ir kurti virtualias bendruomenes, kuriose aptariamas tikėjimas, praktikos ir asmeniniai patyrimai.

Thelema suteikia reikšmę sąmoningam savęs pažinimui. Tikroji Valia, kaip koncepcija, glaudžiai siejama su kiekvieno gebėjimu atskirti nereikalingas įtakos formas nuo gilesnio gyvenimo tikslo. Vadinasi, daug dėmesio skiriama asmens psichologinei raidai ir intuicijai. Per praktikas, kurios remiasi kabalistinėmis, alcheminėmis ir mistinėmis idėjomis, bandoma pasiekti didesnį suvokimą apie žmogaus dvasines galias. Dėl to susiformavo labai įvairi praktinė bazė: meditacinė disciplina, ceremoninė magija, savirefleksijos dienoraščiai ir kitos metodikos, padedančios lavinti asmenybę.

Esama žmonių, kuriems Thelema primena eklektišką modernios dvasinės laisvės idėją, nes ten nerandama kategoriškų draudimų ar siaurų pasaulėžiūrų. Daug kas mato vieną svarbiausių tikslų – harmoningą savo norų ir atsakomybės derinį. Tuo pat metu pabrėžiamas atvirumas mistinei patirčiai bei simboliams, kurie galbūt kalba už logikos ribų. Kiekvienas, svarstantis galimybę įsitraukti į Thelemos tradiciją, dažnai skatinamas pirmiausia įsiklausyti į savo pačių dvasines paieškas. Kelią apibūdina nuolatinis klausimų kėlimas, drąsa tirti nepažintus potyrius ir pagarba žmogaus galioms, kurios galėtų praplėsti kasdienį suvokimą.