„Tėve mūsų“ yra pradžios žodžiai krikščionių maldoje, žinomoje kaip „Viešpaties malda“ arba „Mūsų Tėve“ (lotyniškai Pater Noster). Ši malda yra viena iš pagrindinių krikščionybės maldų, kurią Jėzus mokė savo mokinius, ir ji minima Naujojo Testamento Evangelijose pagal Matą (6:9-13) ir pagal Luką (11:2-4).
Kodėl „Tėvas“, o ne „Sūnus“?
Kreipimasis „Tėve mūsų“ atspindi Dievo sampratą kaip globėjo ir rūpestingo tėvo, kuris rūpinasi visais savo vaikais. Jėzus, mokydamas šią maldą, norėjo pabrėžti Dievo kaip dangiškojo Tėvo artumą ir besąlygišką meilę žmonėms. Šis kreipinys taip pat išreiškia Dievo ir žmogaus santykius, grindžiamus meile ir pasitikėjimu, kas buvo naujas požiūris tuo metu, nes Dievas daugelyje senovinių religijų buvo suvokiamas kaip tolima ir galinga būtybė, o ne asmeninis Tėvas.
Šis kreipinys taip pat reiškia, kad Dievas yra aukščiau už visus žmones ir turi valdžią, tačiau yra ir pilnas meilės bei užuojautos. Ši idėja pabrėžiama būtent Jėzaus mokyme, nes krikščionių tikėjime Dievas Tėvas siunčia savo sūnų Jėzų išgelbėti žmonijos, o Jėzus vadina Dievą Tėvu ir kviečia žmones į asmeninį santykį su Dievu.
Malda „Tėve mūsų“ aptinkama šiose Naujojo Testamento vietose:
Evangelijoje pagal Matą (Mt 6:9–13) – šioje versijoje malda yra išsamesnė ir tapo dažniausiai vartojama krikščionių liturgijoje.
Tėve mūsų, kuris esi danguje, teesie šventas Tavo vardas. Teateinie Tavo karalystė. Teesie Tavo valia, kaip danguje, taip ir žemėje. Kasdienės mūsų duonos duok mums šiandien, ir atleisk mums mūsų kaltes, kaip ir mes atleidžiame savo kaltininkams. Ir neleisk mūsų gundyti, bet gelbėk mus nuo pikto. (Kai kuriose krikščioniškose tradicijose pridedamas baigiamasis sakinys: „Nes Tavo yra karalystė, ir galybė, ir garbė per amžius. Amen.“)
Evangelijoje pagal Luką (Lk 11:2–4) – čia maldos tekstas yra trumpesnis ir šiek tiek skiriasi, tačiau esminis turinys išlieka tas pats.
Tėve, teesie šventas Tavo vardas. Teateinie Tavo karalystė. Kasdienės mūsų duonos duok mums kasdien. Ir atleisk mums mūsų kaltes, nes ir mes atleidžiame kiekvienam, kuris mums kaltas. Ir neleisk mūsų gundyti.
Malda suvienija tikinčiuosius ir suteikia galimybę visiems krikščionims kreiptis į Dievą kaip į bendrą Tėvą.