Falun Gong, dar žinomas kaip Falun Dafa, yra dvasinė praktika, kurią 1992 m. Kinijoje pristatė Li Hongzhi. Ši praktika jungia meditacinius fizinius pratimus su moralės principais, paremtomis tiesos, gerumo ir pakantumo (kin. „Zhen, Shan, Ren“) idėjomis. Nors iš pradžių Falun Gong buvo pripažinta ir populiari praktika Kinijoje, po kelių metų ji tapo itin kontroversiška, nes Kinijos vyriausybė pradėjo sistemingą jos slopinimą.
Falun Gong šaknys siekia senovės kinų meditacines ir kovos menų tradicijas, ypač qigong praktiką, kuri orientuota į energijos (qi) balansavimą ir dvasinį augimą. Falun Gong išsiskiria tuo, kad pabrėžia ne tik fizinius pratimus, bet ir vidinį tobulėjimą. Praktikuojantysis turi nuolat dirbti su savimi, siekdamas geresnio charakterio, dorovės, savidisciplinos ir harmonijos tiek su savimi, tiek su kitais.
Falun Gong principai:
- Tiesa (Zhen) – tai moralinis tikėjimo pagrindas, kuris reiškia sąžiningumą, teisingumą ir tiesos laikymąsi visuose gyvenimo aspektuose.
- Gerumas (Shan) – pabrėžia geros širdies turėjimą ir elgesį su kitais pagarbiai, atjaučiančiai ir maloniai, netgi esant sudėtingoms situacijoms.
- Pakantumas (Ren) – tai gebėjimas būti kantriam, ištvermingam, ypač susiduriant su sunkumais ar spaudimu. Tai reikalauja, kad praktikuotojai suvaldytų pyktį, neapykantą ir kitus neigiamus jausmus.
Falun Gong praktika susideda iš penkių pagrindinių meditacinių pratimų. Tai ramūs, lėti judesiai, kurie, kaip manoma, padeda išvalyti protą ir kūną, subalansuoti energiją ir pagerinti fizinę bei dvasinę sveikatą. Penktasis pratimas yra meditacija sėdint, kuri dažnai atliekama ilgą laiką ir skirta gilinti dvasinį suvokimą.
- Vienas pagrindinių Falun Gong tikslų – siekti dvasinio tobulėjimo per nuolatinį praktikuojančiojo moralės gerinimą ir energijos sistemų balansavimą.
- Nors praktikuotojai tiki, kad fizinė sveikata gali pagerėti dėl šių pratimų, Falun Gong akcentuoja dvasinę sveikatą ir moralinį tobulėjimą kaip pagrindinius dalykus.
- Skirtingai nei kai kurios kitos qigong praktikos, Falun Gong nėra komercializuota ar įtraukianti mokamą mokymą – jos praktikos ir literatūra yra nemokamai prieinamos.
Nuo pat jos įkūrimo, Falun Gong sparčiai išpopuliarėjo visame pasaulyje, ypač dėl savo paprastų, bet efektyvių pratimų ir dvasingumo principų. Tačiau Kinijos vyriausybė 1999 m. pradėjo stiprų judėjimo slopinimą, teigdama, kad jis kelia grėsmę socialiniam stabilumui. Falun Gong buvo uždraustas, o šimtai tūkstančių praktikuotojų buvo areštuoti ir persekiojami. Nepaisant represijų, daugelis judėjimo šalininkų tęsia praktiką pogrindyje arba kitose šalyse.
- Falun Gong yra laikomas taikios rezistencijos pavyzdžiu. Dauguma praktikuotojų laikosi neprievartos ir tyliai protestuoja prieš represijas, ypač Kinijoje.
- Tarptautinė bendruomenė išreiškė susirūpinimą dėl pranešimų apie žmogaus teisių pažeidimus Kinijoje, susijusius su Falun Gong šalininkais, įskaitant neteisėtus areštus, kankinimus ir priverstinį organų paėmimą.
- Nors Kinijos vyriausybė tvirtina, kad judėjimas yra sektantiškas ir kelia pavojų, daugelis kitų šalių ir žmogaus teisių organizacijų Falun Gong laiko dvasine praktika, orientuota į žmogaus teisę pasirinkti savo tikėjimą ir išpažinimą.
Nepaisant konfliktų su Kinijos vyriausybe, Falun Gong praktika išlieka svarbi tiems, kurie ieško dvasinės pusiausvyros ir tobulėjimo.