Fête Gede, arba Gede diena, yra svarbi Haitiečių voodoo religijos šventė, skirta pagerbti mirusiųjų dvasias, kurios yra laikomos dvasiniais globėjais ir globotiniais. Gede diena turi daug bendrumų su Vėlinėmis, tačiau ji turi savo unikalių tradicijų, kurios atspindi Haitiečių kultūros ir religijos ypatumus. Ši šventė vyksta lapkričio 1–2 dienomis, sutampančiomis su Vėlinėmis ir Visų Šventųjų diena katalikų tradicijose, nes voodoo praktika yra glaudžiai susijusi su krikščionybės įtaka Haičio istorijoje.
„Gede“ yra mirusiųjų dvasių grupė Haitiečių voodoo panteone. Šios dvasios vadovauja pereinamojoje erdvėje tarp gyvųjų ir mirusiųjų pasaulio, todėl jos laikomos sielų globėjomis. Fête Gede šventė yra skirta pagerbti šias dvasias, kurios ne tik prižiūri mirusiųjų pasaulį, bet ir turi tiesioginį ryšį su gyvųjų pasauliu, padėdamos žmonėms spręsti problemas, susijusias su gyvenimu ir mirtimi. Gede dvasios dažnai apibūdinamos kaip šmaikščios, nešvankios ir juokingos, jos turi tam tikrą juokdarių dvasią, kurios tikslas – priminti gyviesiems apie gyvenimo ir mirties ciklą bei neišvengiamybę.
Gede diena prasideda lapkričio 1-ąją, kai Haitiečiai lanko kapines, kuriose palaidoti jų artimieji. Šeimos puošia kapus gėlėmis, žvakėmis, maistu ir kitomis aukomis, skirtomis dvasioms. Ypač svarbu yra pagerbti Baronas Samedi – pagrindinį Gede dvasių vadą ir mirusiųjų globėją. Baronui Samedi ir kitoms Gede dvasioms aukojama cigaretės, romas, pipirai, kavos pupelės, žvakės bei kiti ritualiniai daiktai, kurie simbolizuoja mirtį ir atgimimą. Šios aukos turi gilią dvasinę reikšmę, nes tikima, kad jos gali atnešti apsaugą ir palaiminimus tiek mirusiesiems, tiek gyviesiems.
Gede šventės metu voodoo šventikai (houngan) ir šventikės (mambo) atlieka specialius ritualus, kviesdami Gede dvasias į žmogaus pasaulį. Šventiniai renginiai, įskaitant šokius ir giesmes, yra svarbi šventės dalis. Šokiai, ypač „banda“ šokis, yra atliekami energingai ir dažnai su stipria erotine simbolika, kas atspindi Gede dvasios žemišką, aistringą ir šmaikščią prigimtį. Ritualų metu dalyviai gali patirti dvasinį apsėdimą, kai tam tikros dvasios trumpam įsikūnija į gyvuosius, per juos kalbėdamos ir veikdamos. Tai yra ypatingai gerbiamas ir dvasinis momentas, kai Gede dvasios dalyvauja ritualuose ir gali teikti žmonėms patarimų arba netgi gydyti ligas.
Fête Gede taip pat yra šventė, skatinanti apmąstyti mirties neišvengiamumą ir gyvenimo laikinumą. Tai nėra tik gedulo diena, bet ir džiaugsmingas priminimas, kad mirtis yra natūrali gyvenimo dalis, o Gede dvasios gali padėti gyviesiems susitaikyti su mirties neišvengiamybe. Juokas, humoras ir šventiniai atributai yra svarbi šventės dalis, nes Gede dvasios dažnai tyčiojasi iš mirties, primindamos žmonėms gyventi pilnavertiškai ir be baimės.
Šventė taip pat susijusi su bendruomeniškumu. Per Fête Gede šeimos ir bendruomenės nariai susirenka kartu, dalinasi maistu, romu ir kitomis aukomis, skirtomis dvasioms. Ši diena yra skirta ne tik mirusiųjų pagerbimui, bet ir gyvųjų tarpusavio ryšių stiprinimui, bendrystės jausmui.
Nepaisant to, kad Fête Gede turi mistinę ir dvasinę reikšmę, ji taip pat atspindi haitiečių kultūrinį paveldą, kuris yra unikalus mišinys tarp afrikietiškų voodoo tradicijų ir katalikybės įtakos, atėjusių per kolonijinę istoriją. Šventė išreiškia gilų ryšį su protėviais ir dvasiomis, kurios įtakoja tiek kasdienį gyvenimą, tiek mirtį.
Fête Gede šventės metu atsispindi svarbiausios voodoo vertybės: pagarba protėviams, ryšys su mirusiaisiais, gyvenimo ir mirties ciklo supratimas ir dvasinis ryšys tarp gyvųjų ir mirusiųjų pasaulių. Haitiečiai tiki, kad palaikydami gerus santykius su Gede dvasiomis, jie gali užtikrinti savo ir savo artimųjų gerovę tiek gyvenime, tiek po mirties.