Šv. Kryžiaus Išaukštinimas – tai viena svarbiausių švenčių, kuri švenčiama rugsėjo 14 dieną. Ši šventė, dar vadinama Kryžiaus Išaukštinimo švente, yra skirta pagerbti ir apmąstyti Kristaus kančią bei pergalę ant kryžiaus, kuris tapo krikščionybės pagrindiniu simboliu. Šventė pabrėžia kryžiaus, kaip išganymo, pergalės prieš nuodėmę ir mirtį, reikšmę. Ji primena apie Jėzaus auką ir atpirkimą per kryžių, o kartu ir apie dvasinę kryžiaus galią tikinčiųjų gyvenime.
Šv. Kryžiaus Išaukštinimo šventė yra susijusi su keliais istoriniais įvykiais. Vienas iš svarbiausių įvykių yra imperatorės šv. Elenos – Romos imperatoriaus Konstantino motinos – atradimas, kai IV amžiuje ji rado Kristaus kryžių Jeruzalėje, Golgotoje, kur Jėzus buvo nukryžiuotas. Pasak tradicijos, 326 metais imperatorė Eleną atrado tikrąjį kryžių, ant kurio buvo nukryžiuotas Jėzus, ir nurodė pastatyti šventoves Kristaus kapo vietoje. Šis radinys buvo labai svarbus ir suteikė kryžiui ypatingą simbolinę reikšmę visoje krikščionybėje. Po kryžiaus atradimo šventė buvo oficialiai įtraukta į Bažnyčios kalendorių, o rugsėjo 14 d. tapo diena, kai švenčiamas Kryžiaus Išaukštinimas.
Kryžiaus Išaukštinimo šventė yra susijusi ne tik su šv. Elenos radiniu, bet ir su kitu svarbiu istoriniu įvykiu. 614 metais, kai persai užpuolė Jeruzalę, jie pagrobė tikrąjį kryžių ir išsivežė jį. Po daugelio metų, 628 metais, Bizantijos imperatorius Heraklijus atgavo kryžių ir jį triumfiškai sugrąžino į Jeruzalę. Šis įvykis dar labiau sustiprino kryžiaus, kaip pergalės ir krikščionių vienybės simbolio, reikšmę.
Kryžius yra centrinis krikščionybės simbolis, kuris primena ne tik apie Kristaus kančią, bet ir apie išganymą. Kryžius, ant kurio Jėzus buvo nukryžiuotas, iš pirmo žvilgsnio atrodė kaip pralaimėjimo ir mirties simbolis, tačiau per Jėzaus prisikėlimą jis tapo pergalės ženklu. Kryžiaus Išaukštinimo šventė kviečia krikščionis apmąstyti šią dviprasmišką kryžiaus prasmę – tiek kančią, tiek išganymą, kuris atėjo per Jėzaus auką.
Šventės metu bažnyčiose dažnai vyksta iškilmingos pamaldos, kuriose pagerbiamas kryžius, kaip tikėjimo simbolis. Tikintieji kviečiami prisiminti Jėzaus kančią ir dėkoti už išganymą, kuris buvo pasiektas per Jo auką ant kryžiaus. Kryžiaus Išaukštinimo šventė taip pat kviečia susimąstyti apie tai, kaip tikinčiųjų gyvenime kryžius yra kasdienybės dalis – priimant sunkumus ir išbandymus, bet taip pat pasitikint Dievo išganymu ir meile.
Kryžiaus simbolis ne tik jungia tikinčiuosius su Jėzaus auka, bet ir įkvepia gyventi pagal Jo mokymus, nešant savo „kryžių“ – kasdienius išbandymus, ir sekant Kristų tikėjimo keliu.
Biblijoje kryžius yra Jėzaus atpirkimo simbolis. Apaštalas Paulius Laiške filipiečiams rašo:
Filipiečiams 2:8-9
„Jis, esybės būdamas Dievas, neprisilaikė savo lygybės su Dievu, bet apiplėšė save, priimdamas tarno pavidalą ir tapdamas panašus į žmones. Jis nusižemino ir tapo klusnus iki mirties – iki kryžiaus mirties. Todėl ir Dievas jį išaukštino ir padovanojo jam vardą, kuris yra aukščiau visų vardų.“
Biblijos tekstas puikiai perteikia kryžiaus Išaukštinimo šventės esmę – Jėzaus nusižeminimas iki kryžiaus mirties tapo didžiąja pergale, kurią Dievas išaukštino ir padarė atpirkimu visai žmonijai.
Šv. Kryžiaus Išaukštinimo šventė kviečia krikščionis su meile ir tikėjimu priimti savo gyvenimo iššūkius, nes tik per kryžių ir perėjimą per kančias galime patirti išganymą ir Dievo šviesą.