Šv. arkangelo Gabrieliaus diena yra skirta pagerbti vieną iš svarbiausių angelų krikščioniškoje, žydų ir islamiškoje tradicijoje – Gabrielį, kuris laikomas Dievo pasiuntiniu ir pranašų žinios nešėju. Šventė dažniausiai minima kovo 24 arba rugsėjo 29 dieną, priklausomai nuo liturginio kalendoriaus tradicijų. Rugsėjo 29 dieną kartu su Gabrieliumi taip pat minimi kiti du arkangelai – Mykolas ir Rapolas. Gabrieliaus diena yra ypatinga, nes per ją krikščionys apmąsto šio angelo svarbą Dievo plane ir jo vaidmenį skelbiant didžiąsias Dievo žinias žmonijai.
Arkangelas Gabrielius Biblijoje yra minimas kelis kartus, dažniausiai kaip žinios nešėjas. Vienas garsiausių jo pasirodymų yra Evangelijoje pagal Luką, kur jis praneša Mergelei Marijai, kad ji pagimdys Dievo Sūnų. Šis įvykis, vadinamas Apreiškimu Marijai, laikomas vienu iš svarbiausių Biblijos momentų, nes Gabrielius praneša apie paties Jėzaus Kristaus gimimą. Šis pranešimas yra viena iš esminių krikščioniškosios tikėjimo dalių, nes per jį pradedamas Dievo išganymo planas.
Gabrielius taip pat pasirodo Evangelijoje pagal Luką, kur jis praneša Zacharijui apie būsimo Jono Krikštytojo gimimą. Šis pranešimas buvo ypatingai reikšmingas, nes Jonas Krikštytojas tapo Jėzaus pirmtaku, kuris ruošė žmones Viešpaties atėjimui. Abiem atvejais Gabrielius veikia kaip Dievo pasiuntinys, atskleidžiantis ypatingus ir dieviškus įvykius, kurie pakeis žmonijos istoriją.
Šv. arkangelo Gabrieliaus kultas ilgainiui tapo svarbiu daugelyje krikščioniškų tradicijų. Jis dažnai laikomas globėju tiems, kurie dirba su informacija ir komunikacija – rašytojams, žurnalistams, mokytojams, nes jo pagrindinis vaidmuo Dievo plane buvo nešti žinią ir skleisti Dievo valią. Taip pat Gabrielius yra gerbiamas kaip asmens dvasios vadovas, nes jo vaidmuo Dievo tarnyboje dažnai apima žinios perteikimą, kuris keičia žmonių gyvenimus.
Gabrielius taip pat turi svarbų vaidmenį islamiškoje tradicijoje, kur jis žinomas kaip Džibrylas. Musulmonai tiki, kad Gabrielius buvo tas, kuris pranešė pranašui Muhamedui Korano žinią, todėl jis laikomas vienu iš pagrindinių angelų islame. Dėl šio universalumo Gabrieliaus asmuo yra vertinamas įvairiose religijose kaip tarpininkas tarp Dievo ir žmonių, nešantis dievišką išmintį ir apreiškimus.
Šv. arkangelo Gabrieliaus šventė dažnai minima ne tik pamaldų metu, bet ir privačiose maldose, kai žmonės kreipiasi į Gabrielį prašydami aiškumo, išminties ir drąsos priimti dieviškas žinias. Daugelyje bažnyčių ši diena yra švenčiama su giesmėmis ir specialiomis maldomis, skirtomis pagerbti Gabrieliaus tarnystę ir prašyti jo globos.
Meninėje tradicijoje Gabrielius dažnai vaizduojamas su sparnais, laikantis lelijas arba pergamento ritinį, simbolizuojantį jo kaip pasiuntinio vaidmenį. Lelijos taip pat simbolizuoja tyrumą ir Dievo malonę, kurią jis atnešė Marijai per Apreiškimą. Šv. arkangelo Gabrieliaus atvaizdas yra įkvėpimas daugybei menininkų, o jo figūra tapo neatsiejama nuo krikščioniškosios ikonografijos, ypač Apreiškimo Marijai scenų.
Biblijoje yra kelios svarbios citatos, susijusios su Gabrieliumi ir jo pranešimais:
Evangelija pagal Luką 1:26-31
„Šeštą mėnesį Dievas pasiuntė angelą Gabrielių į Galilėjos miestą, vardu Nazaretas, pas mergelę, sužadėtą su vyru, vardu Juozapas, iš Dovydo namų; o mergelės vardas buvo Marija. Atėjęs angelas jai tarė: ‘Sveika, malonės pilnoji! Viešpats su tavimi!’ Ji sumišo dėl tokių žodžių ir svarstė, ką šis pasveikinimas galėtų reikšti. O angelas jai tarė: ‘Nebijok, Marija, tu radai malonę pas Dievą! Štai tu pradėsi įsčiose ir pagimdysi sūnų, kurį pavadinsi Jėzumi.’“
Danieliaus knyga 9:21-22
„Aš tebesimeldžiau, o vyras Gabrielius, kurį mačiau regėjime anksčiau, greitai priėjo prie manęs apie vakarinių aukų laiką. Jis išmokė mane ir kalbėjo su manimi: ‘Danieliau, aš dabar atėjau, kad suteikčiau tau įžvalgos ir supratimo.’“
Biblijos fragmentai pabrėžia Gabrieliaus kaip Dievo pasiuntinio vaidmenį, kuris neša ne tik žinią, bet ir gilią išmintį bei apreiškimą, keičiantį žmonių gyvenimus ir jų tikėjimą.