Teosofija yra ezoterinis judėjimas, kuris siekia sujungti religiją, filosofiją ir mokslą, tyrinėjant dvasines tiesas ir universalius principus. Šio judėjimo ištakos yra senose religijose ir filosofijose, tokiuose kaip hinduizmas, budizmas, hermetizmas ir kitos tradicijos.
Teosofijos draugija buvo įkurta 1875 metais Helena Blavatsky, rusų ezoterike, kartu su Henry Steel Olcott ir Williamu Quan Judge’u. Blavatsky buvo pagrindinė figūra, prisidėjusi prie teosofijos populiarinimo Vakarų pasaulyje. Jos raštai, tokie kaip „Slaptoji doktrina“ ir „Taisyklių knyga“, išdėsto teosofijos principus, teigiančius, kad egzistuoja bendra visos žmonijos dvasinė tiesa, kuri peržengia atskiras religijas ir kultūras.
Teosofija pabrėžia reinkarnacijos, karma ir dvasinio tobulėjimo sampratas. Judėjimas taip pat nagrinėja įvairias dvasines praktikas, tokias kaip meditacija ir mąstymas, siekiant pasiekti aukštesnį sąmoningumą. Blavatsky ir kiti teosofijos šalininkai tikėjo, kad yra paslėptų mokymų, kurie gali padėti žmonėms suprasti jų dvasinę prigimtį ir ryšį su visata.
Teosofijos draugija tapo didele tarptautine organizacija, skatinančia dvasinį švietimą ir tarpkultūrinį dialogą. Teosofijos principai turėjo didelę įtaką įvairiems spiritualizmo ir naujųjų religijų judėjimams XX amžiuje, tokiems kaip New Age. Teosofija išlieka aktuali ir šiandien, siūlydama dvasinį kelią tiems, kurie ieško gilesnio gyvenimo prasmės ir dvasinio suvokimo.