Šventasis Juozapas Kalasantas (1557–1648 m.) buvo katalikų kunigas ir pedagogas, geriausiai žinomas dėl to, kad įkūrė pirmąją nemokamą mokyklą vargingiems vaikams Europoje ir tapo Piaristų ordino (dar vadinamo Neturtingųjų mokyklų dvasiškių ordinu) įkūrėju. Jis laikomas katalikiškų mokyklų ir krikščioniško švietimo globėju. Jo gyvenimas ir darbai yra simbolis atsidavimo švietimui, ypatingai vargingiausiųjų vaikų tarpe.
Ankstyvasis gyvenimas ir pašaukimas
Juozapas Kalasantas gimė 1557 m. rugsėjo 11 d. nedideliame Peraltos de la Sal miestelyje, Aragonijoje, Ispanijoje, kilmingoje, bet pamaldžioje šeimoje. Nuo mažens jis parodė didelį polinkį į mokslus ir religiją, o jo šeima suteikė jam galimybę įgyti gerą išsilavinimą. Studijavo teologiją ir teisę Valensijoje bei Alkaloje.
Baigęs studijas, Juozapas įšventintas į kunigus 1583 m. Jis dirbo įvairiose bažnytinėse pareigose Ispanijoje, tačiau jo gyvenimo kryptis pasikeitė, kai jis 1592 m. išvyko į Romą. Čia Juozapas susidūrė su vargstančiais ir apleistais Romos vaikais, kurie neturėjo galimybės gauti išsilavinimo. Ši patirtis paskatino jį atsidėti švietimui.
Mokyklos vargšams įkūrimas
Romos gatvėse pamatęs vargingų vaikų skurdą ir išsilavinimo stoką, Juozapas suprato, kad švietimas yra vienas iš būdų padėti vargšams išeiti iš skurdo. 1597 m. jis atidarė pirmąją nemokamą mokyklą vargšų vaikams vienoje Romos parapijoje. Tai buvo pirmasis bandymas Europoje suteikti nemokamą išsilavinimą vargingiems vaikams.
Kalasantas stengėsi užtikrinti, kad mokymas būtų ne tik akademinis, bet ir pagrįstas krikščionišku auklėjimu. Jo tikslas buvo formuoti vaikus ne tik kaip išsilavinusius žmones, bet ir kaip dorus krikščionis. Kalasantas tikėjo, kad mokslas ir tikėjimas turi eiti ranka rankon.
Piaristų ordino įkūrimas
Augant mokyklai ir populiarumui, prie Juozapo prisijungė daugiau pedagogų ir kunigų, norinčių prisidėti prie vargingų vaikų švietimo. 1617 m. popiežius Paulius V patvirtino Kalasantso vadovaujamą bendruomenę kaip vienuolių kongregaciją. Ši bendruomenė, žinoma kaip Neturtingųjų mokyklų dvasiškių ordinas arba Piaristai, skyrėsi nuo kitų ordinų tuo, kad jų pagrindinė misija buvo švietimas.
Kalasantas tapo naujai įkurto ordino generaliniu vyresniuoju. Jų misija greitai išplito už Romos ribų, ir Piaristai įkūrė mokyklas Italijoje, Vokietijoje ir kitose Europos šalyse. Šios mokyklos buvo orientuotos į nemokamą išsilavinimą vargingiems vaikams, ypatingą dėmesį skiriant doroviniam auklėjimui ir krikščioniškoms vertybėms.
Išbandymai ir persekiojimai
Nepaisant Juozapo Kalasantso didelio atsidavimo ir sėkmės švietimo srityje, jis susidūrė su daugybe išbandymų. Jo ordinas patyrė vidaus konfliktų ir nesutarimų tarp narių. Kai kurie Piaristai nepritarė Juozapo požiūriui, kad ordinas turi išlikti orientuotas į neturtingų vaikų švietimą. Be to, kai kurios pasaulietinės valdžios ir Bažnyčios figūros priešinosi Piaristų veiklai dėl įvairių politinių ir religinių priežasčių.
1630-aisiais Kalasantas buvo netgi laikinai nušalintas nuo savo vadovavimo ordinui, ir Piaristų ordinas buvo sumažintas iki paprastos kongregacijos. Tai buvo didžiulis smūgis Juozapui, kuris visada siekė, kad ordinas išliktų tikras savo misijai – tarnauti vargingiesiems per švietimą. Nepaisant to, Juozapas niekada neprarado tikėjimo ir nuolankiai priėmė visus išbandymus.
Mirtis ir šventumo pripažinimas
Juozapas Kalasantas mirė 1648 m. rugpjūčio 25 d., būdamas 90 metų, sulaukęs didžiulio populiarumo tarp vargingų vaikų ir jų šeimų, bet taip pat ir išgyvenęs daug išbandymų. Po jo mirties Piaristų ordinas buvo atstatytas kaip pilnateisis vienuolinis ordinas, o Kalasantso indėlis į švietimą buvo pripažintas visoje Europoje.
Šventasis Juozapas Kalasantas buvo kanonizuotas 1767 m. popiežiaus Klemenso XIII, o 1948 m. popiežius Pijus XII paskelbė jį krikščioniškųjų mokyklų globėju. Jo šventė minima rugpjūčio 25 dieną.
Šv. Juozapas Kalasantas yra svarbus dėl savo revoliucinio požiūrio į švietimą, ypač vargšams. Jo įkurti mokyklų principai – nemokamas švietimas ir krikščioniškų vertybių ugdymas – iki šiol yra aktualūs. Piaristų ordinas tebeveikia ir šiandien, valdydamas daugybę mokyklų visame pasaulyje, tęsiant Juozapo Kalasantso misiją ugdyti tiek akademinį, tiek dvasinį žmogaus gyvenimą.