Barselonos Šv. Šeimynos bažnyčia (Sagrada Familia – Barselona, Ispanija), (kataloniškai Basílica de la Sagrada Família) yra vienas iš garsiausių ir labiausiai atpažįstamų architektūros stebuklų pasaulyje, esantis Barselonoje, Ispanijoje. Tai nebaigta Romos katalikų bazilika, kurios statyba prasidėjo 1882 m. ir kurią suprojektavo žymus katalonų architektas Antonio Gaudí. Sagrada Familia yra ne tik ikoniškas Barselonos simbolis, bet ir UNESCO pasaulio paveldo objektas.
Istorija
Sagrada Familia buvo pradėta statyti 1882 m., kai architektas Francisco de Paula del Villar pradėjo darbą pagal tradicinius gotikos stiliaus planus. Tačiau netrukus po statybos pradžios Villar atsistatydino, ir projektą perėmė jaunas, novatoriškas architektas Antonio Gaudí, kuris visiškai pakeitė pradinę viziją.
Gaudí dirbo ties Sagrada Familia daugiau nei 40 metų, paskutinius 15 savo gyvenimo metų jis paskyrė išskirtinai šiam projektui. Jo unikalus, modernistinis požiūris į architektūrą derino gotikos elementus su natūraliais, organiniais motyvais, taip sukuriant išskirtinę viziją, kuri išsiskyrė tiek savo mastu, tiek detalėmis.
Gaudí mirė 1926 m., kai bazilika dar buvo nebaigta. Nuo tada projektą tęsė kiti architektai, remdamiesi Gaudí planais. Statybos buvo trikdomos per Ispanijos pilietinį karą ir kitas istorines peripetijas, tačiau šiuo metu projektas yra sparčiai vykdomas ir planuojama, kad bazilika bus baigta iki 2026 m., pažymint Gaudí mirties šimtmetį.
Architektūra
Sagrada Familia yra vienas iš labiausiai išskirtinių architektūros kūrinių dėl savo unikalaus dizaino, kuriame derinami gotikos ir modernizmo stiliai. Gaudí siekė sukurti šventovę, kuri atspindėtų gamtos grožį ir Dievo didybę. Tai matoma jo architektūros stiliuje, kuriame natūralūs motyvai, tokie kaip medžių šakos, augalai ir gyvūnai, tampa neatskiriama pastato dalimi.
Bazilika turi tris fasadus, kurie vaizduoja skirtingus Jėzaus Kristaus gyvenimo etapus:
- Gimimo fasadas, skirtas Kristaus gimimui, buvo pastatytas Gaudí gyvenimo laikotarpiu ir yra puošniausias bei detaliausias.
- Kančios fasadas, vaizduojantis Jėzaus kančią ir mirtį, yra griežtesnis ir paprastesnis, su išraiškingomis skulptūromis.
- Šlovės fasadas, skirtas vaizduoti Kristaus šlovę ir prisikėlimą, dar yra statomas ir bus pagrindinis įėjimas į bažnyčią.
Viduje bazilika primena mišką, kurio kolonos primena medžių kamienus, o šviesa, sklindanti per spalvotus vitražus, sukuria įspūdingą šviesos ir spalvų žaismą.
Pagrindinis bazilikos akcentas yra milžiniški bokštai, kurių numatytas skaičius yra 18. Jau pastatyta 8 bokštai, o aukščiausias, Jėzui Kristui skirtas bokštas, bus 172 metrų aukščio, tapdamas vienu iš aukščiausių religinių pastatų pasaulyje.
Žymūs lankytojai ir svarbūs įvykiai
Sagrada Familia pritraukia milijonus lankytojų kiekvienais metais ir yra vienas iš labiausiai lankomų paminklų Europoje. 2010 m. popiežius Benediktas XVI pašventino baziliką ir suteikė jai minor basilica statusą, kas pabrėžė jos religinę svarbą.
Gaudí pats buvo labai religingas ir laikomas Katalonijos katalikų bažnyčios figūra, todėl jis norėjo, kad Sagrada Familia taptų „Bažnyčia žmonėms“. Bazilika yra svarbi ne tik dėl savo architektūros, bet ir dėl savo religinės reikšmės, ji atspindi Gaudí tikėjimą, kad architektūra gali tarnauti Dievui ir atspindėti Jo kūrinijos grožį.
Sagrada Familia yra daugiau nei tik bažnyčia – tai architektūrinis šedevras, kuris išreiškia Antonio Gaudí genialumą ir jo meilę gamtai bei tikėjimui. Nors bazilika vis dar nebaigta, jos įspūdinga architektūra ir istorinė bei kultūrinė reikšmė daro ją vienu iš svarbiausių ir labiausiai atpažįstamų pasaulio paminklų. Tai vieta, kur religija, menas ir architektūra susilieja, kurdami unikalią patirtį kiekvienam lankytojui.