Po Jėzaus Kristaus įžengimo į dangų (prisikėlimo ir dangun iškėlimo), ankstyvoji krikščionybė patyrė didelius pokyčius ir iššūkius. Šis laikotarpis buvo laikomas vienu iš svarbiausių krikščionybės formavimosi etapų, ir dviejų pagrindinių figūrų – apaštalų Petro ir Pauliaus – darbai buvo esminiai skleidžiant Evangeliją ir kuriant krikščionybės pagrindus.
Apaštalas Petras
**1. *Krikščionybės pradžia Jeruzalėje:*
Petras buvo vadovaujantis asmuo ankstyvojoje Jeruzalės bažnyčioje. Po Šventosios Dvasios išliejimo Sekminių dieną (Apd 2), jis kalbėjo pamokslą, kuris prisidėjo prie 3000 žmonių krikšto ir konvertavimo į krikščionybę.
**2. *Petrų stebuklai ir mokymas:*
Petras atliko stebuklus ir išgydė žmones, kas padėjo plėtoti krikščionybę ir pritraukti naujų tikinčiųjų. Jis mokė apie Jėzaus Kristaus mirtį ir prisikėlimą bei skleidė Evangeliją tarp žydų ir pagonių.
**3. *Pirmasis Apaštalų Susirinkimas:*
Petras dalyvavo pirmame Apaštalų Susirinkime (Apd 15), kuris vyko Jeruzalėje ir svarstė, ar pagonys turėtų laikytis žydiškų įstatymų. Jis pritarė nuomonei, kad pagonys neturėtų būti verčiami laikytis visų žydiškų įstatymų, kas padėjo atverti krikščionybę plačiai pasauliui.
Apaštalas Paulius
**1. *Paulius kaip misionierius:*
Paulius (prieš tai Saulius iš Tarso) buvo svarbiausias krikščioniškos misionieriškos veiklos vykdytojas. Jo „misijos kelionės“ (Apd 13–21) apima kelias į Europą ir Aziją, kur jis skleidė Evangeliją, įsteigė bažnyčias ir mokė naujus tikinčiuosius.
**2. *Paulius ir pagonys:*
Paulius buvo pagrindinis asmuo, kuris išplėtė krikščionybę už žydų ribų, skelbdamas Evangeliją pagonims ir įtraukdams juos į Bažnyčią. Jo raštai ir laiškai (daugiausia epistolės) kaip, pavyzdžiui, „Romiečiams“, „Korintiečiams“, „Galatams“, „Efesiečiams“ ir kiti, tapo esminiais naujojo Testamento dokumentais.
**3. *Kovos su klaidingomis doktrinomis:*
Paulius taip pat kovėsi su klaidingomis doktrinomis ir sektomis, kurios kėlė grėsmę krikščioniško mokymo grynumui. Jo laiškuose jis dažnai nagrinėja problemas, susijusias su moralės, teologijos ir bažnyčios gyvenimo klausimais.
**4. *Paulius ir kalėjimas:*
Dėl savo misionieriškos veiklos ir mokymo Paulius dažnai buvo persekiojamas ir kalinamas. Jis rašė laiškus, vadinamus „kalėjimo laiškais“, kai buvo kalėjime, ir šie laiškai yra svarbūs krikščionių doktrinai ir praktikai.
Petras ir Paulius buvo pagrindiniai krikščionybės kūrėjai ir skleidėjai po Jėzaus Kristaus įžengimo į dangų. Petras buvo vadovaujantis figūra Jeruzalėje, o Paulius, savo misionieriškų kelionių metu, plėtė Evangeliją į naujas teritorijas ir susidūrė su įvairiais iššūkiais. Abu apaštalai reikšmingai prisidėjo prie krikščionybės formavimosi ir plėtros.