Bahajų tikėjimas yra monoteistinė religija, įkurta XIX amžiaus viduryje Persijoje (dabar Iranas), kurios pradininkas yra Bahá’u’lláh. Bahajų tikėjimas skelbia vienybės principą – tikėjimą, kad visi žmonės yra vienos žmonijos dalis, o pasaulio religijos kyla iš to paties dieviškojo šaltinio. Tai viena iš jauniausių pasaulio religijų, turinti milijonus pasekėjų visame pasaulyje.
Pagrindiniai bruožai:
- Dievo vienybė:
- Bahajai tiki vienu Dievu, kuris yra viso pasaulio ir visatos Kūrėjas. Jų manymu, Dievas yra nepastebimas, nekintamas ir visagalis, o žmonės turi siekti pažinti Dievą per Jo pranašus.
- Religijų vienybė:
- Bahajai pripažįsta, kad visos pagrindinės pasaulio religijos yra Dievo apreiškimai, atėję per skirtingus pranašus įvairiais istoriniais laikotarpiais. Bahá’u’lláh yra laikomas naujausiu Dievo pasiuntiniu, o prieš jį buvę pranašai – tokie kaip Abraomas, Mozė, Krišna, Buda, Jėzus Kristus, Mahometas – taip pat buvo dieviškieji pranašai, kurie perteikė Dievo valią atitinkamai savo laikmečiu.
- Žmonijos vienybė:
- Vienas iš pagrindinių bahajų tikėjimo principų yra žmonijos vienybės idėja. Bahajai tiki, kad visi žmonės, nepaisant jų rasės, tautybės ar religijos, yra lygūs, ir kad pasaulyje turėtų būti taika bei harmonija. Jie skatina tarptautinį bendradarbiavimą, lyčių lygybę ir ekonominę teisingumą.
- Bahá’u’lláh:
- Bahá’u’lláh (1817–1892) yra bahajų tikėjimo pradininkas, laikomas naujausiu Dievo pranašu. Jo mokymai yra esminė bahajų tikėjimo dalis, o jo svarbiausi raštai apima tokias temas kaip taika, socialinis teisingumas, žmonijos vienybė ir pasaulio religijų vienybė.
- Pranašų apreiškimo tęstinumas:
- Bahajai tiki, kad Dievo apreiškimas yra tęstinis procesas, ir kad kiekviena religija perteikė dalį dieviškojo žinojimo, atitinkančio tam tikrą laikotarpį ir žmonijos dvasinį lygį. Kiekvienas pranašas atneša naujas dieviškąsias žinias, kurios pritaikomos naujoms istorinėms sąlygoms ir žmonijos raidos etapams.
- Pasaulinė taika:
- Bahajai skatina viso pasaulio vienybę, siekdami taikos ir harmoningos bendruomenės. Jie tiki, kad nacionalizmas ir religinis fanatizmas yra kliūtys taikai, todėl svarbu suvienyti visas religijas ir tautas.
- Socialiniai principai:
- Bahajai propaguoja šiuos socialinius principus: lyčių lygybė, mokslas ir religija turi būti suderinti, visuotinis išsilavinimas, asmeninio ir kolektyvinio teisingumo siekimas, rasinės ir etninės vienybės stiprinimas, skurdo ir turto kraštutinumų panaikinimas.
- Šventraščiai:
- Bahajų šventieji raštai yra Bahá’u’lláh ir jo įpėdinio `Abdu’l-Bahá raštai. Vienas pagrindinių tekstų yra „Kitáb-i-Aqdas“ („Šventoji knyga“), kurioje Bahá’u’lláh aprašo savo mokymus ir religinius nurodymus.
Bahajų praktikos:
Bahajai neturi profesionalių dvasininkų, jų bendruomenės vadovaujasi demokratiniu principu, kur bendruomenės reikalus sprendžia renkami vietos ir nacionaliniai dvasiniai susirinkimai. Bahajai meldžiasi kasdien, pasninkauja 19 dienų kasmet, o jų maldos namai (bahajų šventyklos) yra atviri visų religijų žmonėms.
Bahajų tikėjimas siekia įveikti susiskaldymą tarp žmonių ir religijų, skatindamas vienybę, taiką ir tarptautinį bendradarbiavimą.