Apokalipsės knyga, dar vadinama Jono Apreiškimu arba Apreiškimo Jonui knyga, yra paskutinė knyga Naujojo Testamento Biblijoje. Ją parašė šventasis Jonas, kuris, kaip manoma, buvo vienas iš Jėzaus apaštalų. Knyga laikoma apokaliptiniu tekstu, nes ji aprašo galutinius pasaulio įvykius ir teismo dieną, kai Dievas grąžins tvarką ir teisę visame pasaulyje.
Knygos Turinys
Apokalipsės knyga susideda iš įvairių simbolinių ir alegorinių vizijų, kuriose aprašoma pasaulio pabaiga, antikristo atsiradimas, žvėries karalystė, ir Kristaus sugrįžimas. Knyga taip pat žinoma dėl savo sudėtingų simbolių ir prognozių, kurias dažnai interpretuoja tiek teologai, tiek populiarioji kultūra.
Apokalipsės knyga yra struktūriškai suskirstyta į septynias dalis, kurios apima:
- Jonas ir jo vizija: Pradžioje aprašoma, kaip Jonas gauna vizijas apie bažnyčių būklę ir ateities įvykius.
- Septynios bažnyčios: Knyga prasideda laiškais septynioms Azijos bažnyčioms, kuriuose aprašomi jų tikėjimo stiprybės ir silpnybės.
- Septynios didžiosios vizijos: Vėliau knygoje pateikiamos vizijos apie Dievo teismą, antikristą ir pasaulio pabaigą.
- Paskutiniai teismo ir išgelbėjimo įvykiai: Knygoje aprašoma, kaip Dievas suteiks teismą, nuodėmių atpildą ir naują pasaulį.
Citata iš Apokalipsės knygos
Čia pateikiama viena iš žymiausių citatų iš Apokalipsės knygos, kuri atspindi knygos dramatišką ir simbolinį pobūdį:
Apreiškimo Jonui 13:18 (Naujojo Testamento)
„Šis išminties skaičius: kas turi protą, skaitykite skaičių žvėries, nes tai yra žmogaus skaičius; jo skaičius – šeši šimtai šešiasdešimt šeši.“
Ši citata susijusi su „žvėries skaičiumi“ 666, kuris dažnai interpretuojamas kaip antikristo simbolis ir simbolizuoja piktąją jėgą, kuri priešinsis Kristaus grįžimui.
Interpretacijos ir Įtaka
Apokalipsės knyga yra viena iš labiausiai diskutuojamų ir įvairiai interpretuojamų Biblijos knygų. Jos simbolika ir vizijos dažnai siejamos su apokaliptinėmis prognozėmis, pasaulio pabaiga, ir Dievo teisingumu. Nors knyga yra labai simbolinė, jos reikšmė ir prasmė skiriasi priklausomai nuo interpretavimo tradicijos ir teologinių požiūrių.
Populiarioji kultūra taip pat dažnai remiasi Apokalipsės knygos motyvais, siekdama perteikti temas, susijusias su pabaiga, teisingumu ir išganymu, ir dažnai naudoja jos simboliką kūrybiniuose darbuose, tokiuose kaip filmai, literatūra ir menas.
Apokalipsės knyga išlieka svarbi krikščioniškos teologijos dalis ir jos poveikis matomas tiek religiniame, tiek kultūriniame kontekste.