Pagrindinės pasaulio religijos, tokios kaip krikščionybė, islamas, judaizmas, induizmas ir budizmas, turi unikalius tikėjimo, doktrinos, ritualų ir gyvenimo filosofijos aspektus. Žemiau pateikiami pagrindiniai šių religijų skirtumai:
1. Krikščionybė
- Tikėjimas: Krikščionys tiki vienu Dievu, kuris egzistuoja trijuose asmenyse (Švenčiausioji Trejybė): Tėvas, Sūnus (Jėzus Kristus) ir Šventoji Dvasia. Jėzus Kristus laikomas Dievo Sūnumi ir žmonijos gelbėtoju, kuris mirė už žmonių nuodėmes ir prisikėlė iš numirusių.
- Šventoji knyga: Biblija (Senasis ir Naujasis Testamentas).
- Pagrindiniai mokymai: Meilė Dievui ir artimui, atleidimas, tikėjimas į Jėzaus Kristaus išgelbėjimą, amžinasis gyvenimas per Kristų.
- Požiūris į gyvenimą po mirties: Krikščionys tiki amžinuoju gyvenimu – dangumi tiems, kurie priima Kristų, ir pragaru tiems, kurie atmeta Dievą.
- Pagrindinis ritualas: Krikštas, Eucharistija (Komunija) – šventosios apeigos, kurios simbolizuoja Jėzaus Kristaus auką.
2. Islamas
- Tikėjimas: Musulmonai tiki vienu Dievu, vadinamu Alachu, ir pranašu Mahometu kaip paskutiniu Dievo pranašu. Jie tiki, kad ankstesni pranašai, tokie kaip Abraomas, Mozė ir Jėzus, taip pat buvo Dievo siųsti, bet Mahometas gavo galutinį Dievo apreiškimą.
- Šventoji knyga: Koranas, laikomas tiesioginiu Dievo žodžiu, apreikštu pranašui Mahometui.
- Pagrindiniai mokymai: Penki islamo stulpai – tikėjimo išpažinimas, malda, išmalda (zakat), pasninkas per Ramadaną ir piligrimystė į Meką.
- Požiūris į gyvenimą po mirties: Musulmonai tiki pomirtiniu teismu – po mirties žmogaus veiksmai bus įvertinti, o teisieji bus atlyginti rojumi, neteisieji – nubausti pragaru.
- Pagrindinis ritualas: Salat (penkios kasdienės maldos), Saum (pasninkas), Haj (piligrimystė).
3. Judaizmas
- Tikėjimas: Judėjai tiki vienu Dievu, su kuriuo jie turi ypatingą sandorą. Dievas apreikšė save per pranašus, tokius kaip Abraomas ir Mozė, kurie yra svarbūs šios religijos asmenys. Judaizme daugiausia dėmesio skiriama Dievo įsakymų laikymuisi.
- Šventoji knyga: Tanachas (Senasis Testamentas), svarbiausia dalis yra Toros įstatymai.
- Pagrindiniai mokymai: Dievo įsakymų laikymasis, sąžiningumas, atgaila, teisingumas ir gailestingumas. Judaizmas orientuojasi į kasdienę praktiką ir moralinę atsakomybę.
- Požiūris į gyvenimą po mirties: Požiūris įvairus – kai kurie tiki pomirtiniu gyvenimu ir prisikėlimu, o kiti labiau orientuojasi į šį gyvenimą ir jo kokybę.
- Pagrindinis ritualas: Šabas (šventinis šeštadienis), bar/bat micva, skirtas vaikų brandos ceremonijai, Pesachas (Velykos).
4. Induizmas
- Tikėjimas: Induizmas yra politeistinė religija, kurioje garbinami daugybė dievų ir deivių. Taip pat yra monoteistinė srovė, kuri laiko, kad visi dievai yra vienos aukščiausios dievybės išraiškos. Induizmas tiki reinkarnacija ir karma – dvasinės pasekmės veiksmams.
- Šventoji knyga: Vedų raštai, Upanišados, Bhagavad Gita – svarbiausi šventieji tekstai.
- Pagrindiniai mokymai: Dharma (moralinis pareigos jausmas), karma (veiksmų pasekmės), mokša (išsilaisvinimas iš gimimų ciklo) ir reinkarnacija.
- Požiūris į gyvenimą po mirties: Tikima į reinkarnaciją – siela po mirties atgimsta kitu pavidalu, o galutinis tikslas yra išsilaisvinimas (mokša) ir susivienijimas su dieviškumu.
- Pagrindinis ritualas: Garbinimo ritualai (puja), šventyklų lankymas, šventės, tokios kaip Diwali, Holi.
5. Budizmas
- Tikėjimas: Budizme nėra monoteistinio Dievo. Budistai siekia nušvitimo per Budos mokymus. Pagrindinis tikslas yra pasiekti nirvaną – išsilaisvinimą iš samsaros (gimimų ir mirčių ciklo) per dvasinį tobulėjimą ir atsisakymą troškimų, kurie sukelia kančią.
- Šventoji knyga: Tripitaka (trys budizmo kanonai), taip pat Sutros.
- Pagrindiniai mokymai: Keturi taurūs mokymai – gyvenimas yra kančia, kančios priežastis yra troškimas, kančią galima įveikti ir tam reikia sekti Aštuoneriopą kelią.
- Požiūris į gyvenimą po mirties: Budistai tiki į reinkarnaciją. Sielos reinkarnacija tęsiasi tol, kol individas pasiekia nirvaną.
- Pagrindinis ritualas: Meditacija, sąmoningumo ugdymas, šventyklų lankymas, Vesak – Budos gimimo ir nušvitimo šventė.
Pagrindiniai skirtumai tarp religijų:
- Dievo samprata: Krikščionybė, islamas ir judaizmas garbina vieną Dievą (monoteizmas), induizmas dažnai apibūdinamas kaip politeistinis, tačiau kai kurios jo srovės remiasi monizmu, o budizmas yra neteistinė religija – jame nėra asmeninio Dievo.
- Pomirtinis gyvenimas: Krikščionybė, islamas ir judaizmas tiki pomirtiniu teismu (dangus ar pragaras), induizmas ir budizmas tiki reinkarnacija, o galutinis tikslas yra išsilaisvinimas iš gimimo ir mirties ciklo.
- Religijos įkūrėjas: Krikščionybė ir islamas remiasi pranašų mokymais (Jėzaus Kristaus ir Mahometo), budizmas remiasi Budos (Sidhartos Gautamos) mokymais, o induizmas ir judaizmas neturi konkretaus įkūrėjo, jų tikėjimai susiformavo per ilgą laikotarpį.
Pagrindinės pasaulio religijos turi bendrų bruožų, tokių kaip tikėjimas moraliniais principais, pomirtinis gyvenimas, bet jų skirtumai pasireiškia Dievo samprata, išgelbėjimo keliais, ritualais ir gyvenimo po mirties vizijomis.
Pagrindiniai pasaulio religijų panašumai:
- Tikėjimas aukščiausia dvasine jėga: Krikščionybė, islamas, judaizmas, induizmas ir budizmas pripažįsta aukštesnę jėgą ar principą, kuris valdo visatą (Dievas, Absoliutas, Nirvana).
- Moralinės vertybės: Visos religijos pabrėžia moralines dorybes, tokias kaip sąžiningumas, meilė, atjauta, teisingumas, gailestingumas ir tarnavimas kitiems.
- Etiniai mokymai: Religijos moko pagarbos kitam, vengimo žalos darymo (žudymo, vagystės) ir atsakomybės už savo veiksmus.
- Pomirtinis gyvenimas: Tikėjimas tam tikra forma pomirtinio gyvenimo – reinkarnacija (induizmas, budizmas) arba dangus ir pragaras (krikščionybė, islamas, judaizmas).
- Ritualai ir maldos: Visos religijos turi ritualus, kurie padeda palaikyti ryšį su Dievu ar dvasiniu principu, tokie kaip malda, meditacija, aukos ar piligrimystės.
- Asmeninio tobulėjimo siekis: Religijos moko, kad dvasinis augimas ir savęs tobulinimas yra esminis tikslas gyvenime.
- Tikėjimas pranašais ar šventaisiais mokytojais: Krikščionybė, islamas ir judaizmas turi pranašus, o induizmas ir budizmas turi mokytojus ar dievybes, kurie vadovauja tikėjimui ir moko gyvenimo tiesų.
- Bendruomenės svarba: Visos religijos pabrėžia tikėjimo bendruomenės reikšmę, kurioje žmonės gali remti vieni kitus, melstis kartu ir dalintis tikėjimo patirtimi.
- Šventos knygos: Kiekviena religija turi savo šventąją knygą ar raštus (Biblija, Koranas, Tanachas, Vedos, Sutros), kuriais vadovaujasi tikėjimo sekėjai.
- Pasaulio sukūrimas: Dauguma religijų turi mitus ar mokymus apie pasaulio sukūrimą ir jo tvarką.