Pranašo Jonos išsigelbėjimas yra žinoma istorija, pasakojama tiek Biblijoje, tiek Korane, ir yra svarbi tiek judaizme, tiek krikščionybėje, tiek islame. Jona (arba Yunus islame) yra pranašas, kuris patyrė išbandymų ir nuopolių, tačiau jo istorija moko apie atgailą, Dievo gailestingumą ir išgelbėjimą.
1. Jona Biblijoje
Pranašo Jona istorija aprašyta Senojo Testamento Jonos knygoje. Dievas siuntė Joną į Ninivę – didžiulį miestą, kuris buvo galingos Asirijos imperijos sostinė. Dievas liepė Jonai skelbti Ninivės žmonėms atgailą, nes miestas buvo paskendęs nuodėmėse ir nedorybėse.
Tačiau Jona nenorėjo vykdyti šios užduoties, nes bijojo, kad Ninivės gyventojai, kurie buvo izraelitų priešai, atgailaus ir bus išgelbėti. Todėl Jona nusprendė pabėgti nuo Dievo ir užuot ėjęs į Ninivę, sėdo į laivą, plaukiantį į priešingą pusę – Taršišą.
2. Audra ir Jonos pasmerkimas
Plaukiant jūra, kilo didžiulė audra, kuri kėlė grėsmę nuskandinti laivą. Laivo įgula buvo įsitikinusi, kad audra buvo Dievo bausmė už kažkieno blogą elgesį. Jie metė burtus, ir burtai parodė, kad kaltas yra Jona. Jona prisipažino, kad jis bando pabėgti nuo Dievo, ir pasiūlė įgulai mesti jį už borto, kad audra liautųsi.
Kai Jona buvo išmestas į jūrą, audra tikrai nurimo. Tačiau Jona pateko į didžiulio banginio ar didelės žuvies nasrus. Šis įvykis yra vienas iš pagrindinių ir simboliškiausių jo istorijos momentų.
3. Jonos išsigelbėjimas žuvies pilve
Trys dienos ir trys naktys Jona praleido žuvies pilve, meldamasis Dievui. Per šį laiką jis atgailavo už savo nepaklusnumą ir meldėsi už išsigelbėjimą. Jis pripažino, kad negalima pabėgti nuo Dievo valios, ir pasižadėjo vykdyti Dievo nurodymus.
Dievas išgirdo Jonos maldas ir liepė žuviai jį išspjauti ant sausumos. Jona buvo išgelbėtas ir galiausiai sutiko vykdyti Dievo užduotį.
4. Ninivės atgaila
Po išsigelbėjimo Jona nuėjo į Ninivę ir pradėjo skelbti miestui Dievo žinią – jei jie neatgailaus už savo nuodėmes, miestas bus sunaikintas per 40 dienų. Ninivės gyventojai, išgirdę Jonos įspėjimą, nuo karaliaus iki paprastų žmonių, atgailavo už savo nuodėmes, meldėsi Dievui ir pasninkavo. Matydamas jų nuoširdžią atgailą, Dievas nusprendė pasigailėti miesto ir neatlikti bausmės.
5. Jonos reakcija
Nors Ninivės išgelbėjimas turėjo būti džiugus įvykis, Jona buvo nepatenkintas, nes tikėjosi, kad Dievas sunaikins miestą. Jis išreiškė savo nusivylimą Dievui, bet Dievas paaiškino, kad Jam rūpi ne tik teisingumas, bet ir gailestingumas, ir kad Ninivės žmonės atgailavo nuoširdžiai, todėl buvo verti išgelbėjimo.
6. Jonos istorija islame (pranašas Yunus)
Islame pranašas Jona yra vadinamas Yunusu, o jo istorija pasakojama Korane. Musulmonai laiko jį vienu iš pranašų, kuris mokė savo tautą apie Dievo vienybę ir kvietė juos atgailauti už nuodėmes.
Koranas, 37:139-148 aprašo, kaip Yunusas pabėgo nuo savo užduoties ir buvo prarytas didžiulės žuvies, bet Dievas galiausiai jį išgelbėjo, kai Yunusas atgailavo. Islame Yunusas laikomas atgailos ir Dievo gailestingumo simboliu. Jis meldėsi Dievui širdingai, ir Dievas jį išgelbėjo.
Islame yra garsi Yunuso malda, kurią jis meldėsi žuvies pilve:
„Nėra kito dievo, tik Tu! Šlovė Tau! Tikrai aš buvau neteisus!“ (Koranas, 21:87)
Ši malda islame yra galingas prašymas Dievo gailestingumo ir naudojamas kaip malda sunkiomis gyvenimo akimirkomis.
7. Simbolinė ir dvasinė prasmė
Jonos (Yunuso) istorija turi daugybę simbolinių ir dvasinių pamokų, kurios yra svarbios tiek judaizme, tiek krikščionybėje, tiek islame:
- Paklusnumas Dievo valiai: Jona bando pabėgti nuo Dievo užduoties, bet galiausiai supranta, kad niekas negali pabėgti nuo Dievo. Jo istorija moko, kad reikia paklusti Dievo valiai, net jei tai atrodo sunku ar nepatogu.
- Atgaila ir Dievo gailestingumas: Jona atgailauja savo klaidą žuvies pilve, o Ninivės žmonės atgailauja už savo nuodėmes. Abi šios atgailos parodo, kad Dievas yra gailestingas tiems, kurie nuoširdžiai apgailestauja dėl savo veiksmų.
- Dievo meilė visiems žmonėms: Jona iš pradžių nenorėjo skelbti Dievo žinios Ninivės gyventojams, nes jie buvo jo tautos priešai, bet Dievas parodė, kad Jo gailestingumas yra skirtas visiems žmonėms, kurie atgailauja.
Pranašo Jonos (Yunuso) išsigelbėjimo istorija yra stipri pamoka apie atgailą, Dievo gailestingumą ir pranašų pareigą vykdyti Dievo nurodymus. Ji pabrėžia, kad niekas negali pabėgti nuo Dievo valios, tačiau taip pat primena, kad Dievas visuomet yra pasirengęs atleisti ir išgelbėti tuos, kurie nuoširdžiai atgailauja.