Karmelitai yra Romos Katalikų vienuolių ordinas, kuris kilęs iš Kalno Karmelio Palestinoje, kur XII amžiaus pabaigoje grupė atsiskyrėlių įkūrė pirmąją karmelitų bendruomenę. Jie gyveno kaip atsiskyrėliai, vadovaudamiesi griežtu asketiniu gyvenimo būdu, siekdami dvasinės vienybės su Dievu. Karmelitai ypatingą dėmesį skiria vidinei maldai, kontempliacijai ir askezėms.
Pagrindinės karmelitų savybės:
- Šv. Elijo ir Švč. Mergelės Marijos garbinimas: Karmelitų ordinas yra ypatingai susijęs su šv. Eliju, kuris buvo laikomas Kalno Karmelio atsiskyrėlių pavyzdžiu, ir su Švč. Mergele Marija, kuri yra Karmelitų ordino globėja. Karmelitai garbina Mariją kaip „Karmelio Gėlę“ ir „Karmelio Karalienę“.
- Karmelio regula: Pagrindinis karmelitų gyvenimo principas yra griežta regula, kurią 1209 m. parengė Jeruzalės patriarchas Albertas. Ši regula numato gyvenimo būdą, pagrįstą asketizmu, tyla, kontempliacija, paprastumu ir bendruomeniniu gyvenimu. Nors laikui bėgant regula buvo sušvelninta, kontempliacija ir malda išlieka pagrindinės karmelitų dvasinės praktikos.
- Vidinė malda ir kontempliacija: Karmelitų dvasingumas labai orientuotas į vidinę maldą ir kontempliaciją. Jie siekia tiesioginės Dievo patirties per tylą ir dvasinį susitelkimą. Ši praktika yra pagrįsta nuolatiniu Dievo buvimo ieškojimu savo širdyje.
- Karmelitų škaplierius: Karmelitų ordinas yra žinomas dėl škaplieriaus – dviejų audinio juostų, nešiojamų ant pečių, simbolizuojančių nuolatinę Marijos apsaugą ir užtarimą. Škaplierius yra ypatingas karmelitų pasišventimo Marijai ženklas ir daugelio tikinčiųjų naudojamas kaip dvasinės apsaugos simbolis.
- Karmelitų reformos: XVI amžiuje ordinas buvo pertvarkytas, atsirado dvi pagrindinės šakos: Senieji Karmelitai (Ordo Carmelitarum, O. Carm.) ir Basieji Karmelitai (Ordo Carmelitarum Discalceatorum, O.C.D.). Reformatore laikoma šv. Teresė Avilietė, kuri kartu su šv. Kryžiaus Jonu inicijavo griežtesnę ordino reformą, siekdama grąžinti jį prie pirminio asketizmo ir kontempliatyvaus gyvenimo.
- Šv. Teresė Avilietė ir šv. Kryžiaus Jonas: Šv. Teresė Avilietė ir šv. Kryžiaus Jonas yra žymiausi karmelitų mistikai, kurie parašė daugybę teologinių ir dvasinių tekstų apie vidinę maldą, mistiką ir Dievo patirtį. Jų darbai yra labai svarbūs krikščionių mistikos tradicijoje ir teologijoje.
- Dvasinis vadovavimas: Karmelitai taip pat žinomi dėl savo gebėjimo teikti dvasinį vadovavimą. Jie padeda žmonėms atrasti dvasinį kelią per vidinę maldą ir kontempliaciją, vadovaudami rekolekcijose ir siūlydami dvasinę paramą.
Karmelitų įtaka: Karmelitai darė ir daro didelę įtaką krikščioniškosios mistikos ir dvasinio gyvenimo vystymuisi. Jų akcentuojama vidinė malda, kontempliacija ir mistinė patirtis padarė juos vienu iš svarbiausių vienuolynų ordinų, turinčių gilų poveikį Bažnyčios dvasinei tradicijai. Šiandien karmelitai išlieka ištikimi savo paveldui, propaguodami gilų dvasinį gyvenimą ir ieškodami vienybės su Dievu per kontempliaciją ir maldą.