Sutvirtinimas yra vienas iš septynių sakramentų krikščioniškoje tradicijoje, ypač Romos katalikų, ortodoksų ir anglikonų bažnyčiose. Šis sakramentas, taip pat vadinamas Krikšto patvirtinimu arba Sutvirtinimu, yra dvasinės brandos ir stiprinimo ritualas, suteikiantis tikėjimo, stiprybės ir išminties dovaną. Štai pagrindiniai aspektai, apibūdinantys Sutvirtinimo sakramentą:
1. Kas yra Sutvirtinimas?
Sutvirtinimas, kaip sakramentas, suteikia tikinčiajam antgamtinę malonę, leidžiančią stiprinti ir tvirtinti jo tikėjimą. Tai yra dvasinio tobulėjimo ir brandos momentas, kai asmuo gauna Šventosios Dvasios dovanas, kurios padeda jam gyventi krikščionišku gyvenimu ir drąsiai liudyti savo tikėjimą.
2. Sutvirtinimo Tikslai
Sutvirtinimo sakramentas turi keletą svarbių tikslų:
- Stiprinimas: Sutvirtinimas stiprina ir gilina tikinčiojo ryšį su Dievu, suteikdamas jam tvirtesnę dvasinę jėgą ir drąsą gyventi pagal krikščioniškąsias vertybes.
- Šventosios Dvasios Dovanos: Sakramentas teikia Šventosios Dvasios dovanas, tokias kaip išmintis, supratimas, patarimas, galia, žinojimas, pamaldumas ir baimė Dievo.
- Liudijimas: Sutvirtinimas padeda asmeniui tapti aktyvesniu Bažnyčios nariu ir liudyti savo tikėjimą viešai.
3. Rituali ir Procedūra
Sutvirtinimo sakramentas paprastai atliekamas po Krikšto, kai asmuo jau yra tapęs krikščionimi, tačiau dabar jis gauna galutinį patvirtinimą ir stiprinimą. Procedūra apima:
- Skaitymas ir Pasižadėjimai: Pamaldos metu skaitomi Šventojo Rašto tekstai, kurie nurodo Šventosios Dvasios veikimą ir įtaką.
- Aliejaus Panaudojimas: Kunigas arba vyskupas suteikia sutvirtinimo aliejų, vadinamą krizma, ant asmens kaktos, simbolizuodamas Šventosios Dvasios suteikimą ir ženklindamas asmens prisirišimą prie Dievo.
- Malda ir Palaiminimas: Vyksta speciali malda ir palaiminimas, prašant Dievo malonės ir stiprybės asmeniui, kuris gauna sakramentą.
4. Sutvirtinimo Privalumai
Sutvirtinimo sakramentas turi keletą dvasinių ir praktinių privalumų:
- Dvasinė Stiprybė: Asmuo gauna dvasinę stiprybę, leidžiančią jam išgyventi gyvenimo iššūkius ir sunkumus su tikėjimo ir pasitikėjimo Dievu pagalba.
- Siekis Šventumo: Sutvirtinimas padeda asmeniui siekti šventumo ir aktyviai dalyvauti Bažnyčios gyvenime.
- Tarnystė ir Liudijimas: Asmuo yra paskatinamas tarnauti kitiems ir liudyti savo tikėjimą, naudodamas Šventosios Dvasios suteiktas dovanas.
5. Sutvirtinimo Reikalavimai ir Pasiruošimas
Asmuo, norintis gauti Sutvirtinimą, turi:
- Būti Krikštytas: Sutvirtinimas paprastai teikiamas jau krikštytam asmeniui.
- Pasiruošti: Kandidatai turi pasiruošti sakramentui, dalyvauti pamokose ar dvasiniuose susirinkimuose, kurie padeda suprasti Sutvirtinimo reikšmę ir pasiruošti jo priėmimui.
- Būti Amžiaus: Kai kuriose tradicijose yra nustatytas amžiaus apribojimas, kad asmuo būtų pakankamai brandus priimti ir suvokti sakramento reikšmę.
Sutvirtinimas yra svarbus krikščioniškas sakramentas, suteikiantis asmeniui dvasinę stiprybę ir Šventosios Dvasios dovanas, padedančias gyventi pagal Dievo valią ir liudyti savo tikėjimą. Šis sakramentas yra tvirtinimo ir dvasinio brandos ritualas, kuris padeda krikščioniui tapti aktyvesniu Bažnyčios nariu ir gilinti savo santykį su Dievu.