Mormonai yra krikščionių religinė grupė, kurią dažniausiai siejama su Paskutiniojo Teismo Šventųjų Jėzaus Kristaus Bažnyčia (angl. The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints), kurios nariai vadina save Paskutiniojo Teismo Šventaisiais (angl. Latter-day Saints arba LDS). Pavadinimas „mormonai“ kilęs iš jų šventojo rašto „Mormono knygos“, kurią jie laiko papildymu Biblijai.
Pagrindiniai mormonų tikėjimo aspektai:
- Mormono knyga:
- Mormono knyga yra šventasis mormonų raštas, kuris, kaip teigiama, buvo apreikštas jų įkūrėjui Josephui Smithui 1820-ųjų pradžioje. Ši knyga pasakoja apie senovės Amerikos civilizacijas ir jų sąveiką su Jėzumi Kristumi po Jo prisikėlimo. Mormono knyga laikoma papildymu Biblijai ir svarbiu dieviškuoju apreiškimu.
- Joseph Smith:
- Joseph Smith yra mormonų bažnyčios įkūrėjas, kuris teigė gavęs dieviškus regėjimus ir apreiškimus, kurie atvedė jį į Paskutiniojo Teismo Šventųjų Jėzaus Kristaus Bažnyčios įkūrimą 1830 m. Smithas laikomas pranašu, kuris atnaujino Kristaus Bažnyčią žemėje.
- Trejybė:
- Skirtingai nei dauguma kitų krikščionių, mormonai netiki tradicine Trejybės doktrina. Jie tiki Dievu Tėvu, Jo Sūnumi Jėzumi Kristumi ir Šventąja Dvasia kaip trimis atskiromis, tačiau tobulai vieningomis būtybėmis.
- Apreiškimas ir pranašystė:
- Mormonai tiki, kad Dievas ir toliau teikia apreiškimus per savo pranašus. Bažnyčios vadovas, vadinamas prezidentu, laikomas gyvu pranašu, kuris gauna dievišką vedimą, kuris nukreipia bažnyčios mokymą ir veiklą.
- Amžinas gyvenimas ir šeima:
- Santuoka ir šeima yra labai svarbūs mormonų tikėjime. Mormonai tiki, kad šeimos gali būti amžinai susietos per specialius ritualus, atliekamus šventyklose. Jie taip pat tiki amžinu gyvenimu, kuriame tikintieji gali gyventi su savo šeimomis ir Dievu amžinybėje.
- Šventyklos ir ritualai:
- Be sekmadienio susirinkimų bažnyčiose, mormonai taip pat atlieka ypatingus religinius ritualus savo šventyklose. Tai apima krikštą už mirusius, santuokos apeigas ir kitus apeiginius veiksmus, kurie, kaip manoma, yra būtini išganymui ir amžinajam gyvenimui.
- Etikos ir moralės normos:
- Mormonai laikosi griežtų etikos ir moralės normų, kurios apima abstinenciją nuo alkoholio, tabako, kavos, arbatos ir narkotikų. Jie taip pat pabrėžia skaistybę prieš santuoką ir ištikimybę santuokoje.
- Misijos veikla:
- Misijų veikla yra labai svarbi mormonų gyvenimo dalis. Jauni mormonai (dažniausiai vyrai, bet taip pat ir moterys) dažnai savanoriauja tarnauti misijoje, kur jie skelbia savo tikėjimą ir siekia atversti naujus narius į bažnyčią.
Mormonų bažnyčios istorija ir įtaka:
- Migracija į Jutą: Po to, kai Josephas Smithas buvo nužudytas 1844 m., mormonai, vadovaujami Brighamo Youngo, persikėlė į dabartinę Jutos valstiją, kur įkūrė Solt Leik Sityje savo bendruomenę. Nuo tada Juta tapo mormonų religijos centru.
- Poligamija: Ankstyvoji mormonų bažnyčia praktikavo poligamiją (daugiavaikystę), tačiau oficialiai atsisakė šios praktikos 1890 m., kad įgytų teisę Jutai tapti JAV valstija. Šiandien pagrindinė mormonų bažnyčia nebesilaiko poligamijos, nors kai kurios atskilusios sektos vis dar ją praktikuoja.
- Pasaulinis augimas: Nors mormonai buvo sukurti Jungtinėse Amerikos Valstijose, šiandien ši religija turi milijonus narių visame pasaulyje. Dėl aktyvios misijų veiklos mormonai yra paplitę daugelyje šalių, ypač Šiaurės ir Pietų Amerikoje, Afrikoje, Europoje ir Ramiojo vandenyno salose.
Apibendrinimas:
Mormonai yra krikščionių religinė grupė, susijusi su Paskutiniojo Teismo Šventųjų Jėzaus Kristaus Bažnyčia, kurią XIX a. įkūrė Josephas Smithas. Jie tiki Mormono knyga kaip papildymu Biblijai ir laikosi unikalių tikėjimo ir praktikos principų, įskaitant apreiškimus per pranašus, amžinąsias šeimos sąjungas ir šventyklos ritualus. Nors mormonai išsiskiria iš tradicinio krikščioniškojo tikėjimo savo unikaliomis doktrinomis, jie yra viena iš sparčiausiai augančių religinių grupių pasaulyje, aktyviai propaguojanti savo tikėjimą per misijų veiklą ir stiprias bendruomenės vertybes.