Popiežius yra Romos Katalikų Bažnyčios vadovas ir aukščiausiasis dvasinis autoritetas visame katalikų pasaulyje. Jis laikomas Šventojo Petro, vieno iš Jėzaus Kristaus apaštalų ir pirmojo Romos vyskupo, įpėdiniu. Popiežiaus titulas suteikia jam ne tik religinę, bet ir moralinę bei politinę įtaką. Šiame vaidmenyje popiežius turi aukščiausią autoritetą spręsti bažnytinius klausimus, išleisti enciklikas (oficialius laiškus, skirtus katalikų bendruomenei), ir vadovauti Bažnyčiai pasauliniu mastu.
Popiežius gyvena Vatikane, nepriklausomoje miesto-valstybėje, kuri yra apsupta Romos. Vatikanas yra ne tik popiežiaus rezidencija, bet ir katalikų pasaulio administracinis centras. Popiežius taip pat yra Vatikano valstybės vadovas, todėl jis turi unikalią padėtį, derinančią dvasinį ir pasaulietinį valdymą.
Popiežiaus vaidmuo per amžius keitėsi, priklausomai nuo istorinių, politinių ir socialinių aplinkybių. Viduramžiais popiežius turėjo didžiulę įtaką ne tik religinėje, bet ir politinėje arenoje. Tačiau per pastaruosius šimtmečius jo tiesioginė politinė galia sumažėjo, nors moralinis autoritetas išliko stiprus.
Popiežiaus rinkimas yra sudėtingas procesas, vadinamas konklava. Kardinolai, aukščiausieji Bažnyčios dvasininkai, susirenka Vatikane ir slaptu balsavimu renka naują popiežių. Kai balsavimas sėkmingai įvyksta, iš Siksto koplyčios kamino pakyla balti dūmai, pranešantys pasauliui, kad buvo išrinktas naujas popiežius.
Šiuolaikinis popiežius taip pat atlieka reikšmingą vaidmenį tarptautiniuose santykiuose ir socialiniuose klausimuose. Jis dažnai pasisako dėl tokių temų kaip taika, skurdas, aplinkosauga ir žmogaus teisės. Popiežius yra vienas iš labiausiai atpažįstamų ir gerbiamų pasaulio lyderių, simbolizuojantis krikščioniškas vertybes ir siekį užtikrinti moralinį teisingumą.